Spotkanie premierowe wokół książki Janusza Jarosławskiego – „Szable Marszałka Józefa Piłsudskiego”
- aktywnie
- bezpłatnie
Nowa książka Janusza Jarosławskiego – „Szable Marszałka Józefa Piłsudskiego” to monografia napisana z rozmachem, oparta na imponującym materiale źródłowym, która zwraca uwagę swoim monumentalnym rozmiarem. Nawet nieporęczny format wydania 34 x 24 cm broni się w tym wypadku całkowicie ze względu na dobro opisywanej materii. Autor proponuje w niej spojrzenie na historię z innej perspektywy, niekoniecznie wojen i sporów, portretując fragment życia i dokonania jednej z najważniejszych i najwybitniejszych postaci w historii Polski. Zarysowuje tło historyczne – Polskę i jej burzliwe dzieje w XX wieku, doświadczenia jej obywateli, społeczności i ziem. Wciąga nas w pełną autentyzmu opowieść o trudnych początkach, mrówczej pracy i sukcesie, jakim była Polska Odrodzona. Przygląda się nowoczesnemu państwu tworzonemu na gruzach imperiów zaborczych, społeczeństwu będącym konglomeratem wielu narodowości. Daje możliwość poznania niezwykle ciekawych dziejów zbiorów belwederskich, kulis powstania Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze, a także losów jego zbiorów podczas wojny oraz po jej zakończeniu. W dalszej części zabiera czytelnika w wyjątkową podróż w świat broni siecznej, prezentując na zapierających dech w piersiach fotografiach wszystkie zachowane do dziś szable Marszałka, a także egzemplarze utracone w czasie II wojny światowej. Choć zdjęcia stanowią ważną część pracy, nie ustępują w niczym narracji, kompleksowo i rzetelnie omawiającej podjęte zagadnienie.
Komendant, Wódz Naczelny, Marszałek występował zawsze z szablą. Szary mundur oraz szabla były jego stałymi atrybutami. – Jak Naczelnik Tadeusz Kościuszko w białej sukmanie z szablą w dłoni, tak Józef Piłsudski w „siwym strzelca stroju”, z szablą u boku, z szablą w dłoni lub wsparty na szabli – zapisał się na zawsze w historii narodu i państwa. Socjalista i buntownik przeciw carskiej władzy, zesłaniec i konspirator, twórca pierwszej od dziesięcioleci polskiej siły zbrojnej, jaką były w roku 1914 Legiony, w latach I wojny światowej dowódca, polityk i więzień, a w dniach jej zakończenia – współtwórca państwa polskiego i Wódz Naczelny jego armii. Nieformalny, lecz niewątpliwy, przywódca Rzeczpospolitej od roku 1926 aż do śmierci w dziewięć lat później.
„Szable Marszałka Józefa Piłsudskiego” to dzieło kompletne, przeznaczone jest dla szerokiego spectrum czytelników. Unikalna skarbnica wiedzy na temat Marszałka i jego ukochanych szabel. Autor pisze w sposób kompetentny, a jednocześnie przyjemny w odbiorze. Posługuje się licznymi anegdotami, cytuje wypowiedzi uczestników zdarzeń umiejętnie, z rozsądkiem, z dbałością o czytelnika. Stara się bowiem, by jego dzieło nie było męczące. Monografię opatrzył wstępem prof. Grzegorz Nowik, historyk, pisarz, publicysta, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Janusz Jarosławski – publicysta, pisarz, działacz społeczny i popularyzator historii. Pomysłodawca ważnych dla popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego projektów wystaw i wkładów promujących oręż Wojska Polskiego. Laureat licznych nagród literackich, wyróżnień międzynarodowych, odznaczeń państwowych i resortowych m.in.: Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medalu Ignacego Paderewskiego i tytułu Ambasador Kultury Polskiej. Autor głośnej i wielokrotnie nagradzanej książki „Szable Marszałka Józefa Piłsudskiego” wydanej we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, w której jako pierwszy opisał oręż ze zbiorów belwederskich skradziony przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Spotkanie zostało wpisane do oficjalnych wydarzeń odbywających się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.
Zapraszamy!
Miejsce wydarzenia
al. „Solidarności” 62, Warszawa, Polska
Szczegóły lokalizacji
al. Solidarności 62 00-240 Warszawa
Adres
al. „Solidarności” 62, Warszawa, Polska