Kontrast
Wielkość czcionki

100 dni do stulecia!

Równo za 100 dni obchodzić będziemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto jednak pamiętać, że „Niepodległą” można świętować nie tylko 11 listopada, ale każdego dnia. Wśród naszych propozycji na najbliższe 100 dni (i dłużej) znajdziecie mnóstwo sposobów na uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenia sportowe w ramach obchodów niepodległości

Wśród ponad 500 najbliższych wydarzeń wiele związanych jest z aktywnością fizyczną. Dużą popularnością cieszą się biegi, wśród nich warto zwrócić uwagę chociażby na Półmaraton w Uzdrowisku Ciechocinek czy też biegi survivalowe Formoza Challenge. 21 września w Szczawnie odbędzie się Bieg o Szablę Dąbrowskiego, a 23 września Lipnowski Bieg Uliczny.

staromodny rower oparty o ścianę

Wielbiciele spędzania czasu nad wodą również znajdą coś dla siebie. 25 sierpnia wodami Wisłoki, odbędzie się spływ biało-czerwonymi kajakami, zaś Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej zachęca do wsłuchania się w opowieści o Polskim Bałtyku na przykładzie historii latarni morskich (do 25 września).

Fani dwóch kółek mogą wziąć udział w kilkunastu przygotowanych dla nich imprezach, między innymi w wyścigach szosowych dla amatorów CYKLO Pelplin lub w Patriotycznym Rajdzie Rowerowym w gminie Sitkówka-Nowiny.

We wrześniu zapraszamy na Stadion Śląski, gdzie rozegrany zostanie mecz żużlowy – Reprezentacja Polski kontra Reszta Świata.

Ci, którzy wolą górski klimat mogą się włączyć do akcji Korona na 100, podczas której uczestnicy do 11 listopada zdobywają razem jak najwięcej szczytów z listy Korony – rowerem, biegiem, spacerem, z rodzicami, z maluchami, na boso, w nocy – każdy sposób jest dobry.

Panorama Tatr i Morskie Oko

Przygotowaliśmy także propozycje dla fanów jazdy konnej (to Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi) i lotnictwa – w najbliższy weekend odbędą się pokazy Mazury AirShow. Zachęcamy też do zapoznania się z historią Haliny Konopackiej. Do 25 sierpnia można natomiast zgłaszać się do turnieju realizowanych w ramach Brydżowego Festiwalu „100-lecia Niepodległości”.

Stulecie niepodległości w stylu retro

W najbliższy weekend odbędzie się połączony z wieloma atrakcjami IV Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum Śląska, a w Warszawie na wystawie Czar i Wdzięk Niepodległej 1918-2018 można sprawdzić jak wyglądały stroje Polaków w okresie międzywojnia. Stojący w Warszawie Archiwalny Fotoplastikon do 6 sierpnia przenosi nas do stolicy II RP, zaś na Rynku Solnym w Zamościu od 8 sierpnia do 5 września 2018 r. będzie można oglądać Zamość z 1918 roku.

czarno-białe zdjęcie kobiety

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Instytut Fryderyka Chopina organizuje we wrześniu I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych, a PKP CARGO do 9 września w Skansenie Chabówka organizuje Lato z parowozami. Uczestnicy imprezy zostaną przeniesieni w czasie do epoki Legionów Józefa Piłsudskiego. W scenerii starej parowozowni będą mogli podziwiać pokazy grup rekonstrukcyjnych, a chętni – wcielić się w szeregi Legionów i po przejściu procesu rekrutacji odbyć ćwiczenia wojskowe, a nawet skorzystać z usług legionowej poczty polowej.

Stulecie niepodległości – lokalne historie

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi zaprasza 9 sierpnia dorosłych i seniorów na wycieczkę Śladami Niepodległości po Ziemi Limanowskiej, zaś w Krasnogrudzie 5 sierpnia będzie można wysłuchać pieśni jidysz. 22 września warto wziąć udział w patriotycznej terenowej grze miejskiej Bohaterowie Niepodległej związani z Alwernią.

Po Polsce wędruje też wystawa „Nasze Wielkie Historie” – efekt warsztatów prowadzonych w 15 gminach Polski, w czasie których młodzież poszukiwała historii sprzed 100 lat, celem ukazania dróg do polskiej niepodległości. 

staromodna walizka

Odzyskanie niepodległości – zbiórki pamiątek

Wciąż trwają też zbiórki pamiątek związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.  Związek Miast Polskich pracuje nad uruchomieniem internetowego archiwum „Miasta polskie w Niepodległej (1917-2018)”. ZMP prosi o jego współtworzenie i nadsyłanie materiałów dotyczących miast w okresie przedwojennym i po 1990 roku, w formie elektronicznej. Wejherowskie Centrum Kultury, w ramach projektu „Oblicza Niepodległej”, prowadzi natomiast zbiórkę wszelkich materiałów i zdjęć mówiących o okresie odbudowywania państwowości na Pomorzu. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pcimiu czeka z kolei na stare zdjęcia, pocztówki, listy, dokumenty, mapy, wspomnienia, książki, numizmaty, przedmioty użytku codziennego, odznaczenia oraz rękopisy – jednym słowem wszystko to, co wiąże się z przeszłością, dzięki czemu zostanie utworzony szlak pamięci historycznej gminy Pcim.

Poznaj kraj w stulecie niepodległości

Stulecie odzyskania niepodległości to dobra okazja do wyruszenia w Polskę i poznania jej walorów turystycznych. Gminna Bibliotek Publiczna w Padwi Narodowej przygotowała spacerownik, w którym zachęca osoby w każdym wieku do spacerów po Padwi.

Z okazji stulecia niepodległości rozszerzana jest lista Polskich Pomników Historii. Na naszej stronie można znaleźć informacje o tegorocznym i zeszłorocznym poszerzeniu tej listy o kolejne wpisy. Lista jest dobrą podpowiedzią dla osób, które planują weekendowy wyjazd.

Grudziądz – zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły, fot. P. Sekuła 2017, wł. NID

Grudziądz – zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły, fot. P. Sekuła 2017, wł. NID

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Ambasada Republiki Bułgarii podarowała Łazienkom Królewskim sto róż damasceńskich. Warto zobaczyć kwiaty, które zdobią teraz naturalistyczną część Ogrodu Modernistycznego z I połowy XX w. (od ul. Gagarina).

Muzyczne obchody niepodległości

20 września w warszawskim Hotelu Bristol odbędzie się koncert fortepianowy Ignacego Paderewskiego wraz z pokazem mody z la 20. i 30. XX wieku, a jesienią w Węgrowie prowadzone będą warsztaty tańców ludowych „Zatańczmy dla Niepodległej”.

Zachęcamy też do odwiedzenia Krakowa, w którym trwa 11. Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu”, w ramach którego można wysłuchać m.in. koncertów nawiązujących do artystów związanych z okresem odzyskiwania niepodległości i ważnych dla naszej historii. „Mozart kontra Sinatra” to z kolei sierpniowa muzyczna propozycja z Siekierczyna.

mężczyzna grający na gitarze

Akcje czytelnicze na stulecie niepodległości

Gminna Bibliotek Publiczna w Kobylnicy zachęca swoich czytelników by w roku stulecia przeczytali co najmniej 100 książek. W całym kraju prowadzone są warsztaty dla dzieci pod hasłem „Mirabelka – kiełkująca historia”. Akcja polega na organizacji w bibliotekach w całej Polsce warsztatów, na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza.

Z kolei Ogólnopolska Akcja „Podaruj Książce Drugie Życie” ukierunkowana jest na zbieranie literatury historycznej związanej z okresem odzyskania niepodległości i nieodpłatne przekazywanie jej osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym przez wolontariuszy – uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej.

kobieta czytająca na łące książkę

Warsztaty nawiązujące do stulecia odzyskania niepodległości

Wśród kilkuset zbliżających się wydarzeń wiele jest warsztatów – międzypokoleniowych, dla dzieci, dla rodzin. W Jastrzębiu przewidziano międzypokoleniowe sadzenie drzew, do 14 października Wejherowskie Centrum Kultury prowadzi warsztaty pisarsko-kaligraficzne, w Koziegłowach natomiast trwają warsztaty edukacyjne i rękodzielnicze, a także zajęcia łączące elementy spektaklu lalkowego i interaktywnych warsztatów teatralnych, które przedstawią pojęcie niepodległości w sposób ciekawy i zrozumiały dla dzieci, a w Straszynie warsztaty radiowo-dziennikarskie dla młodzieży. Specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży przygotowało też Muzeum Narodowe w Kielcach, a Leżajsk przygotowuje grę miejską.

dziewczynka w ludowym stroju

fot. Kamila Szuba

Konkursy z okazji stulecia niepodległości

Obchody niepodległości to też dziesiątki konkursów. Lutomiersk czeka na zdjęcia przedstawiające walory turystyczne i przyrodnicze gminy, w Rzeszowie natomiast przyjmowane są zgłoszenia do konkursu multimedialnego na kronikę „Echa czynu niepodległościowego w kronikach szkolnych. Zapisy z lat 1914-1920„. Przygotowano też konkursy historyczne dla przedszkolaków,  konkurs dla dzieci ze szkół podstawowych „Moja Niepodległa. Listy z pola walki”, czy ogólnopolski konkurs plastyczny „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”.

Więcej propozycji znajdziecie na naszej stronie internetowej w zakładce „Wydarzenia”. Zachęcamy do regularnego sprawdzania aktualnych wydarzeń, ponieważ każdego dnia pojawiają się nowe propozycje!