Kontrast
Wielkość czcionki

100 na 100. Muzyczne dekady wolności

We wtorek, 19 czerwca 2018 roku, w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (PWM), odbyła się konferencja zapowiadająca projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Jak powiedział minister kultury Piotr Gliński, program ten jest flagowym przedsięwzięciem muzycznym na 100-lecie odzyskania niepodległości. Skala planowanych działań jest niezwykła. Co przygotowano?

rozrzucone kartki i broszurki programu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności"

Minister kultury Piotr Gliński wskazał, że podstawą przedsięwzięcia jest „100 utworów muzycznych, które wyszły spod ręki ponad 80 kompozytorów; od Karola Szymanowskiego, przez Lutosławskiego, Góreckiego, Pendereckiego, Bacewicz po Agatę Zubel i Pawła Mykietyna. Dzieła te powstały od 1918 r. do dzisiaj i reprezentują to, co w polskiej muzyce współczesnej najlepsze, najbardziej wartościowe i najbardziej oryginalne, a pewnie i tak wszystkiego tego, co najlepsze nie da się ująć w tych stu utworach”.

Box „100 na 100”

Główną część wydawniczą projektu tworzy Box „100 na 100”. Znajdzie się w nim 100 nagrań na 36 płytach CD, z czego 60 to nowe nagrania w interpretacjach wybitnych polskich artystów, a 40 to arcydzieła polskiej fonografii pozyskane z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań. Łącznie to aż 2150 minut zarejestrowanej muzyki. Całości dopełnią „Zeszyty dekad”, w których doświadczeni muzykolodzy przekażą najcenniejsze informacje z życia i twórczości polskich kompozytorów oraz monografia „100 lat z dziejów polskiej muzyki” pióra Danuty Gwizdalanki.

Powstaną elektroniczne wersje dzieł, które do tej pory pozostawały w rękopisach i na nowo rozpisane zostaną stare i zniszczone partytury, które z powodu upływu czasu i zużycia nie nadawały się już do użytku. Nowe materiały wykonawcze przywrócą salom koncertowym zapomniane utwory polskich mistrzów, a nowe wydania wzbogacą kolekcje nutowe muzyków na całym świecie.

Mapa z zaznaczonymi 11 polskimi koncertami

Koncerty w Polsce – 11 listopada 2018 roku w ramach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”

22 koncerty 11 listopada

Kluczowym momentem programu będzie 11 listopada. Wtedy to planowanych jest 11 koncertów w Polsce i 11 na świecie. W wydarzeniach bezpośrednio weźmie udział 12 500 odbiorców w kraju oraz 15 000 publiczności międzynarodowej. Dzięki transmisjom radiowym i telewizyjnym każdy będzie mógł posłuchać doskonałej polskiej muzyki.

W interpretacjach znakomitych artystów o międzynarodowej renomie będzie można usłyszeć muzykę twórców, którzy znaleźli się na liście „100 na 100”, m.in.: „Harnasie” Karola Szymanowskiego, „I Koncert fortepianowy” Aleksandra Tansmana, „Uwerturę tragiczną” Andrzeja Panufnika, „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego, „III Symfonię” Witolda Lutosławskiego czy „Not I” Agaty Zubel.

Mapa z zaznaczonymi 11 światowymi koncertami

Koncerty na świecie – 11 listopada 2018 roku w ramach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”

stonasto.pl i atrakcje dla dzieci

Nowo uruchomiona strona stonasto.pl będzie multimedialną encyklopedią wiedzy o polskiej muzyce współczesnej. Będzie tam można znaleźć m.in. filmowe wizytówki, czyli krótkie, 3-minutowe materiały wideo o każdym ze 100 najważniejszych utworów.

Z myślą o najmłodszych na portalu zostaną umieszczone do ściągnięcia gry i aplikacje pozwalające na eksperymentowanie z dźwiękami i tworzenie własnych kompozycji. Dla nauczycieli z kolei zaprezentowanych zostanie 16 scenariuszy lekcji do zrealizowania zarówno w szkołach powszechnych, jak i artystycznych. Oprócz tego przygotowane zostaną gry planszowe oraz książeczki. Dzieci poznają dzięki temu zjawiska muzyczne, które otaczają nas w codziennym życiu.

baner z logo "100 na 100. Muzyczne dekady wolności"

Celem twórców przedsięwzięcia „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” było zaproponowanie Polakom spektakularnego i trwałego sposobu świętowania stulecia niepodległości. Polska muzyka zasługuje na promocję i uznanie na całym świecie. Arcydzieła muzyczne będą idealnym tłem dla tegorocznego jubileuszu.