Kontrast
Wielkość czcionki

19 złotych - wyjątkowy banknot na stulecie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Wraz z odradzaniem się niepodległej Polski powstawały liczne instytucje, mające pomóc w organizacji kształtującego się państwa. Właśnie dlatego premier Ignacy Jan Paderewski 25 stycznia 1919 roku powołał do życia Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Stulecie powstania PWPW uczci wydaniem specjalnego banknotu o nominale 19 złotych.

Wyjątkowy projekt, jakim jest kolekcjonerski banknot dziewiętnastozłotowy, to efekt długoletniej współpracy pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim – emitentem a PWPW – producentem. Banknot upamiętnia stulecie istnienia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a jego nietypowa wartość nominalna – 19 złotych – nawiązuje do daty powołania PWPW, czyli roku 1919. Znak wodny przedstawia wizerunek orła, jaki znajdował się na pierwszym banknocie „100 marek polskich”, wyprodukowanym w PWPW w 1920 roku.

Na awersie banknotu widnieje wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego wykonany stalorytem. Na lewo od portretu umieszczono stylizowany wizerunek orderu Orła Białego oraz napis „niepodległa”, odwzorowany z rękopisów Józefa Piłsudskiego, będący logotypem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Po prawej stronie zastosowano po raz pierwszy w polskich banknotach pasek holograficzny z wizerunkiem orła widocznym w znajdującym się w podłożu papierowym okienku. To nie tylko nowoczesne, ale też bardzo efektowne wizualnie zabezpieczenie. Widoczna w lewym dolnym rogu gałązka wawrzynu to opracowane w PWPW zabezpieczenie Umbra4Note– szczególny rodzaj cenionego efektu kątowego wykonywanego w technice stalorytu.

fotografia kolekcjonerskiego banknotu dziewiętnastozłotowego - przedstawia awers, na którym widnieje wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego

Rewers banknotu przedstawia gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych na tle panoramy współczesnej Warszawy. Logotyp PWPW to zabezpieczenie optycznie zmienne – SPARK Live, które w zależności od kąta obserwacji zmienia barwę z bordowej na fioletową. Pionowy pasek, który tworzą powtarzające się: nominał „19” oraz skrót „NBP” wykonano farbą irydyscentną (jest również widoczny w świetle UV).

fotografia kolekcjonerskiego banknotu dziewiętnastozłotowego - rewers przedstawiający gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych na tle panoramy współczesnej Warszawy

Projekt banknotu wykonała Justyna Kopecka, a ryt postaci Ignacego Jana Paderewskiego wykonał Krystian Michalczuk – graficy PWPW.

Banknot zostanie wprowadzony do obiegu przez NBP w dniu 2 października 2019 r.