Kontrast
Wielkość czcionki

550-lecie Parlamentaryzmu RP na Zamku Królewskim w Warszawie

Do 31 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie prezentowanych jest kilkaset eksponatów zgromadzonych z okazji przypadającej w tym roku 550. Rocznicy polskiego parlamentaryzmu. Wystawa składa się m.in. ze starodruków, map, rycin, plakatów, afiszy, medali, obrazów, odznak, legitymacji poselskich, lasek marszałkowskich i rękopisów, zebrnaych w jednym miejscu przez Bibliotekę Sejmową, by pokazać rozwój ustroju parlamentarnego w Polsce.  Eksponaty pochodzą z prawie 30 instytucji muzealnych i archiwalnych z całego kraju.Znaczna część prezentowanych obiektów pochodzi ze zbiorów Wydziału Muzealiów Biblioteki Sejmowej.

zdjęcie sali wystawowej

Zdjęcia: Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Wystawa o historii parlamentaryzmu w Zamku Królewskim

Ekspozycja prezentuje barwną, kilkusetletnią panoramę dziejów Sejmu: od zgromadzeń stanowych i rozkwitu sejmu walnego w okresie I RP, a następnie działalności Sejmu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, poprzez bogatą spuściznę parlamentaryzmu II RP, do instytucji funkcjonujących na emigracji – jako że to tam została przechowana tradycja polskiego parlamentaryzmu.

„Sejm jest organem, który jednoczył Rzeczpospolitą. Wpływał na kształtowanie świadomości politycznej i obywatelskiej, przyczyniał do rozwoju prawa, historiografii, kultury. A w tych murach zapadały decyzje doniosłe, ważne dla Rzeczpospolitej i jej obywateli, istotne dla polskiej państwowości” – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas otwarcia ekspozycji.

zdjęcie sali wystawowej i gabloty ze starą księgą, której przygląda się wielu widzów

Zdjęcia: Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Marszałek przypomniał również, że historia parlamentaryzmu Rzeczypospolitej sięga roku 1468, kiedy to po raz pierwszy w Piotrkowie odbył się Sejm dwuizbowy. Jak zaznaczył, na przestrzeni stuleci, pod wpływem różnorodnych nurtów światopoglądowych oraz wzorców kulturowych zmieniał się ustrój naszego państwa i struktura organizacyjna Sejmu. – Ale zawsze jednak, kiedy istniała Rzeczpospolita, parlament trwał. Marszałek Marek Kuchciński dodał: „Dla nas parlamentarzystów to dzień wyjątkowy. Czujemy się strażnikami spuścizny materialnej i duchowej naszych poprzedników, kontynuatorami najlepszych tradycji parlamentaryzmu polskiego”.

Wystawa na Zamku Królewskim – godziny otwarcia

Kuratorem wystawy jest dr Piotr Kopszak z Muzeum Narodowego w Warszawie, autorem scenariusza prof. dr hab. Michał Kopczyński. Projekt aranżacji przestrzeni wystawienniczej opracował art. plast. Krzysztof Burnatowicz.

Ekspozycję będzie można oglądać do końca sierpnia w salach na I piętrze skrzydła zachodniego Zamku Królewskiego (Pokój Królewiczowski „Trzeci”, Sala Senatorska, Galeria Warty, Nowa Izba Poselska, Pokój Wstępowy Nowej Izby Poselskiej). Wystawa jest czynna we wtorki, środy, czwartki i soboty od 10 do 18, w piątki o dwie godziny dłużej, a w niedziele od 11 do 18. Ostatnie wejście – na godzinę przed zamknięcie. Zwiedzanie jest bezpłatne (po pobraniu biletu ewidencyjnego w kasie) lub za okazaniem biletu na Trasę Zamek.

zdjęcie sali wystawowej z cennymi obrazami na ścianach, po środku grupa zwiedzających

Zdjęcia: Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Obchody 550. rocznicy Parlamentaryzmu RP

Wystawa jest częścią obchodów 550. Rocznicy Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej oraz 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W ramach obchodów 550-lecia polskiego parlamentaryzmu w najbliższych miesiącach przewidziano wiele wydarzeń. Jednym z najważniejszych będzie piątkowe Zgromadzenie Narodowe na Zamku Królewskim w Warszawie.