Kontrast
Wielkość czcionki

75. Tour de Pologne – startuje Narodowy Wyścig Niepodległości!

Już w sobotę 4 sierpnia oczy kolarskiego świata zwrócą się na Polskę. Wtedy to wystartuje 75. Tour de Pologne UCI World Tour – Narodowego Wyścigu Niepodległości. W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 75 edycji wyścigu i 90 lat od pierwszej edycji zawodów, szykują się nie lada atrakcje.

Logo Tour de Pologne z datami

Na Rynku Głównym w Krakowie, 4 sierpnia, rozlegnie się wystrzał na start wyścigu. Najlepsi kolarze świata rozpoczną tym samym siedmioetapową rywalizację, która zakończy się w Bukowinie Tatrzańskiej, 10 sierpnia. Wjeżdżając na metę będą mieli za sobą 1075 kilometrów. Jak co roku, walka będzie się toczyć w klasyfikacji głównej, jak i w tych pobocznych. Odpowiednie koszulki założą Najlepszy Góral, Najlepszy Sprinter, Najaktywniejszy Zawodnik i Najlepszy Polak.

Kolejne etapy wyścigu prezentują się następująco:

  • 1 etap: Kraków Rynek Główny – Kraków, 132 km
  • 2 etap: Tarnowskie Góry – Katowice, 156 km
  • 3 etap: Stadion Śląski – Zabrze, 140 km
  • 4 etap: Jaworzno – Szczyrk, 179 km
  • 5 etap: Kopalnia Soli „Wieliczka” – Bielsko-Biała, 152 km
  • 6 etap: Zakopane – Poprad, 180 km
  • 7 etap: BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska, 136 km.

Pierwsze trzy etapy będą płaskie. Za to od czwartego rozpoczną się mordercze podjazdy i niebezpieczne zjazdy, czyli typowo górska sceneria. Okrążając Tatry 75. Tour de Pologne zagości też na Słowacji.

mapka z zaznaczonymi miejscowościami Touru

W tym roku, w ramach świętowania 90. rocznicy pierwszego wyścigu przygotowano cały cykl wydarzeń kolarskich Roadshow Tour de Pologne. Historia zawodów sięga 1928 roku, kiedy to rozegrano I Kolarski Bieg dookoła Polski. Pierwszym zwycięzcą został Feliks Więcek. Patronem honorowym wyścigu był prezydent II Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki. Jak wiedzą czytelnicy Niepodległej, sport był ważnym elementem kształtowania postaw w II Rzeczpospolitej, a kolarstwo, przez działania m.in. Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, wychodziło do ludzi, odwiedzając miasta, miasteczka i wsie. W okresie międzywojennym rozegrano łącznie pięć edycji konkursu.

Po II wojnie światowej kolarze Wyścigu Dookoła Polski powrócili na szosy w 1947 roku. Po następnych dwóch konkursach, w latach 1950-1951 nastąpiła przerwa w ich rozgrywaniu, ale od roku 1952 każde wakacje wypełniają kolarskie emocje. W XXI wieku Tour de Pologne dołączyło do najważniejszych rangą zawodów na świecie.

solna rzeźba barwiona na szaro z biało-czerwoną flafą i logiem niepoldegłej

Solna rzeźba, trofeum 75. Tour de Pologne, wyprodukowana przez rzeźbiarzy z Kopalnia Soli „Wieliczka”

W 2018 roku czeka nas kolejna wielka przygoda. Na zwycięzcę czeka wyjątkowe trofeum, rzeźba solna wykonana przez rzeźbiarzy z Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Serdecznie zapraszamy do kibicowania!