Kontrast
Wielkość czcionki

90 lat Tour de Pologne

Dwa koła, rama, siodełko, kierownica. Rower w takiej podstawowej postaci znają chyba wszyscy. Jego pierwsze wersje powstawały na początku XIX wieku, ale pierwszy polski rower został skonstruowany dopiero w 1868 roku przez warszawskiego malarza Edmunda Perla. „Samojazd”, jak wówczas nazywano urządzenie, miał co prawda trzy koła i był wykonany z drewna, więc jeszcze nie do końca przypominał znane nam dzisiaj urządzenia…

kolarze na stadionie narodowym

Rowery – czy też samojazdy – szybko zdobywały miłośników. Pierwsze zawody samojazdów zorganizowano w czerwcu 1869 roku w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie. Pod koniec XIX wieku powstało Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, a od 1917 roku produkowano polskie rowery w zakładach prywatnych. Wkrótce największym producentem rowerów stała się… Państwowa Wytwórnia Uzbrojenia. W ten oto sposób w 1929 roku rozpoczęła się przemysłowa produkcja rowerów „Łucznik”, które trafiły do polskich miłośników kolarstwa. Moda na cyklistykę rozwijała się w błyskawicznym tempie – w 1928 roku Warszawskie Towarzystwo Cyklistów i PZTK zorganizowało I Bieg Dookoła Polski, który z czasem stał się znany jako wyścig Tour de Pologne. W pierwszych rowerowych zmaganiach brało udział 71 śmiałków, którzy mieli do pokonania blisko 1500 km, a cały rajd wygrał Feliks Więcek.

W tym roku Tour de Pologne obchodzi swoje 90. urodziny, a z tej okazji organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. W dniach 24-25 marca podczas Bike Expo na stadionie PGE Narodowy odbędzie się inauguracja cyklu Roadshow Tour de Pologne i uroczyste otwarcie mobilnego muzeum Tour de Pologne, którego sponsorem głównym jest firma Carrefour. Otwarcie muzeum nastąpi w samo południe 24 marca na płycie stadionu. Tego dnia o godzinie 11 rozpocznie się również w Loży Platynowej konferencja prasowa „90 lat Tour de Pologne Narodowy Wyścig Niepodległości”.

widok muzeum mobilnego

Ponieważ przypadające w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości splata się z 90-leciem Tour de Pologne, organizatorzy wyścigu postanowili stworzyć mobilne muzeum Tour de Pologne, które pokaże historię polskiego kolarstwa w kontekście obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Mobilne muzeum Tour de Pologne, pierwsze na świecie, które poprzez technologie interaktywne połączy historię z teraźniejszością będzie częścią Roadshow Tour de Pologne, czyli cyklu kolarskich wydarzeń, które od marca do października odwiedzą dziesięć miast w całej Polsce. Inauguracja cyklu oraz otwarcie muzeum będą miały miejsce właśnie podczas Bike Expo na PGE Narodowym w dniach 24-25 marca 2018 roku.

Jedną z głównych atrakcji uroczystej inauguracji Roadshow Tour de Pologne będzie „90 lat Tour de Pologne Narodowy Wyścig Niepodległości” – wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich miłośników kolarstwa. W dniach 24-25 marca na płycie PGE Narodowego odbędzie się seria wyścigów dla dzieci i młodzieży ze szkółek kolarskich, a także dzieci i dorosłych amatorów kolarstwa. „90 lat Tour de Pologne Narodowy Wyścig Niepodległości” to wyścig szczególny. Sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wszyscy chętni będą mogli rywalizować na pięknym stadionie PGE Narodowym.  Jak zawsze oprócz zwycięstwa liczy się także sam udział w wyścigu, zwłaszcza, że zawodom będzie towarzyszyło mnóstwo atrakcji z mobilnym muzeum Tour de Pologne na czele. To historia kolarstwa i historia Polski w pigułce. Nowocześnie podana i zaprezentowana tak, aby trafiła do jak najszerszego grona odbiorców.” – mówi Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne.

mobilne muzeum tour de Pologne

Zawody będą rozgrywane na torze o długości 300 metrów w poszczególnych kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn w grupach 10-osobowych. Szczegóły dotyczące rozgrywania zawodów znajdują się w regulaminie. Każdy uczestnik powinien mieć sprawny techniczne rower szosowy, z dopuszczeniem rowerów górskich, a także sztywny kask kolarski. Zgłoszeń można dokonywać na stronie www.rejestracja.langteam.com.pl. Zawodnicy szkółek kolarskich są zwolnieni z opłaty! Kolarze amatorzy, którzy zgłoszą się do 22 marca poniosą opłatę w wysokości 20 PLN. Istnieje również możliwość zapisów bezpośrednio w Biurze Zawodów, wówczas opłata wynosi 30 PLN.