Kontrast
Wielkość czcionki

Agata Zubel z Europejską Nagrodą Kompozytorską za „Fireworks”

Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską (Europäischen Komponistenpreis) za ośmiominutowy utwór „Fireworks” na wielką orkiestrę symfoniczną. Kompozycja została stworzona by upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Fireworks”został zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza jako cześć międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” oraz przez Młodzieżową Orkiestrę Unii Europejskiej (European Union Youth Orchestra) w ramach programu „2018 European Year of Cultural Heritage”. Prawykonanie odbyło się w Warszawie 13 sierpnia podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”, następnie utwór wykonano w Berlinie, a 19 sierpnia w Londynie podczas festiwali BBC Proms.

zdjęcie portretowe Agaty Zubel

fot. Łukasz Rajchert

Sama autorka o „Fireworks” mówi: „Wrzaskliwe interwencje instrumentów dętych blaszanych, czy natarczywe dźwięki perkusji, to nie wspomnienia ani inspiracje – to fajerwerki muzycznych myśli. Ten, kto doszuka się brzmień lirycznych nie musi łączyć ich z nostalgicznym patriotyzmem ani echami bolesnego romantyzmu. Muzyka człowieka żyjącego dzisiaj, w kraju od stu lat cieszącym się wolnością, może przecież nieść w sobie humanizm, razem z jego naturalnością i afektami.”

Nagroda Europäischen Komponistenpreis została ustanowiona przez burmistrza Berlina i jest przeznaczona dla najciekawszej festiwalowej premiery odbywającej się w Niemczech, albo na świecie.

W laudacji jury Europejskiej Nagrody Kompozytorskiej napisało, że „Agata Zubel wykazuje ogromną moc wyobraźni i bardzo wysoki poziom kompozytorskim, a ponadto odzwierciedla aktualny stan sztuki kompozycji. Nie tylko z wyczuwalną pasją, ale i bardzo umiejętnie potrafi wyzwolić ”demoniczne” moce wielkiej orkiestry.” Agata Zubel jest kompozytorką, śpiewaczką i wykładowcą akademickim, jest laureatką wielu nagród i konkursów.

W czasie Transart Festival Bolzano 6 września odbędzie się prawykonanie formy operowej na dwa głosy z zespołem instrumentalnym i elektroniką „Bildbeschreibung”, którą do tekstu HeineraMülleraskomponowała Agata Zubel. Utwór będzie można usłyszeć także 27 września na festiwalu Warszawska Jesień, a 29 września w Wiedniu.