Kontrast
Wielkość czcionki

Antologia pokonkursowa „1920. Nadzieja nie umiera nigdy” w przedsprzedaży!

10 marca 2021 roku na półki księgarń trafi antologia „1920. Nadzieja nie umiera nigdy”. Zawiera opowiadania, które zostały nagrodzone w konkursie literackim „1920” zorganizowanym z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Książka dostępna jest już w przedsprzedaży!

Konkurs literacki „1920”

W czerwcu 2020 roku Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło konkurs literacki „1920” na tekst opowiadający o roku 1920 i wojnie polsko-bolszewickiej. Do konkursu przyjętych zostało ponad 360 tekstów. Spośród nich jury konkursu w składzie: Rafał Bielski, Anna Bińkowska (przewodnicząca jury), Krzysztof Bochus, Jacek Galiński, Janusz Krystosiak oraz Sylwia Zientek wyłoniło dziesięć zwycięskich prac, a Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, przyznał dodatkowe wyróżnienie. Laureaci to: Marcin Jędrysiak, Jacek Kalinowski, Piotr Kozielczyk, Maciej Koncman, Bartek Kozdęba, Rinalda Krempeć, Bartosz Majorczyk, Ewa Salwin, Marek Strzała, Kamila Szmigiel i Krzysztof Usakiewicz.

Od początku przy konkursie współpracowało wydawnictwo Skarpa Warszawska, które od lat specjalizuje się zarówno w beletrystyce, jak i w publikacjach varsavianistycznych. Zwycięskie opowiadania ukażą się jego nakładem w wyjątkowej oprawie. Dodatkowo publikację wzbogacą teksty napisane przez znanych polskich autorów: Annę Bińkowską, Krzysztofa Bochusa, Jacka Galińskiego i Sylwię Zientek (członków jury) oraz Edytę Świętek, Marcina Ciszewskiego i Joannę Jax. Dzięki temu w antologii „1920. Nadzieja nie umiera nigdy” znalazło się osiemnaście wyjątkowych tekstów, z których każdy prezentuje rok 1920 w zupełnie inny sposób. Łącznie książka ma ponad 380 stron.

okładka książki z zakrwawioną dłonią trzymającą szable, czerwonym tłem i tytułem srebrną czcionką

Antologia „1920. Nadzieja nie umiera nigdy”

Oficjalna premiera antologii będzie miała miejsce 10 marca 2021 roku, tydzień przed setną rocznicą podpisania traktatu ryskiego oficjalnie kończącego wojnę polsko-bolszewicką (18 marca 1921). Książka jest już do kupienia w przedsprzedaży! Publikację można nabyć na stronie internetowej Skarpy Warszawskiej, a od marca także w księgarniach w całym kraju.

Polskie zwycięstwo, ukazane na stronach tekstów w antologii, pomagać będzie innym sto lat po wydarzeniach wojny polsko-bolszewickiej. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Fundacja obejmuje opieką dzieci walczące z chorobą nowotworową, nie tylko podczas leczenia szpitalnego, ale podczas całej choroby.

 

Wydawca antologii: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska Sp. z o.o.

Partner merytoryczny konkursu: Maszyna Do Pisania. Partner medialny konkursu: Portal Kryminalny.
Współpraca konkursowa: Czytam, bo lubięKryminalna PiłaPoznański Festiwal Kryminału Granda

Konkurs „1920” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. W organizacji konkursu wspierała nas także finansowo Fundacja KGHM poprzez udzielenie darowizny.