Kontrast
Wielkość czcionki

Archiwalny fotoplastikon w Poznaniu na stulecie Archiwów Państwowych

Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwum Państwowym w Poznaniu przygotowało wyjątkową wystawę prezentującą archiwalne fotografie Poznania z okresu przedwojennego oraz z lat 50. Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastikonie na Skwerze Romana Wilhelmiego w Poznaniu od 5 czerwca do 8 lipca 2019 r.

Archiwalny Fotoplastikon na ulicach polskich miastach

Projekt to poznańska edycja „Archiwalnego Fotoplastikonu”, który w 2018 roku odwiedził Warszawę, Zamość, Kraków i Koszalin i wzbudził ogromny entuzjazm publiczności. Tegoroczna edycja ma uczcić stuleci utworzenia sieci Archiwów Państwowych, które powstały 7 lutego 1919 r. dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami.

„To kolejny projekt NAC, dzięki któremu realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci, a przy okazji świętujemy 100. rocznicę powstania sieci Archiwów Państwowych. Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić do jego realizacji archiwa z innych miast i pokazać, że archiwa i nowoczesne technologii mogą iść w parze” – mówi Radosław Kałużniak, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Poznań na starych fotografiach

„Archiwalny Fotoplastikon” będzie dostępny dla zwiedzających w Poznaniu, na Skwerze Romana Wilhelmiego w obrębie Starego Miasta, od 5 czerwca do 8 lipca 2019 r. Pięć stanowisk stereoskopowych pozwoli podziwiać ożywione archiwalne zdjęcia miasta w formacie 3D i 2D. W mobilnym fotoplastykonie znalazły się unikatowe kadry Poznania z okresu dwudziestolecia międzywojennego autorstwa wybitnego fotografa Henryka Poddębskiego oraz zbiór archiwalnych pocztówek z pierwszej połowy XX wieku. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną też niezwykłe zdjęcia Mogensa Tørsleffa, Norwega fotografującego Poznań w latach 50. Na jego kolorowych fotografiach można zobaczyć zmieniające się miasto z czasów PRL-u. Organizatorzy przygotowali także niespodziankę dla zwiedzających – wersję cyfrową tegorocznych i zeszłorocznych wystaw, którą będzie można oglądać on-line, za pomocą nakładki tworzącej efekt trójwymiarowości.

Archiwalny Fotoplastikon – edycja 2019

W ramach tegorocznej edycji Archiwalny Fotoplastikon odwiedzi również Opole (w lipcu 2019 r. we współpracy z Archiwum Państwowym w Opolu), Wrocław (w sierpniu 2019 r., na Placu Solnym, we współpracy z Archiwum Państwowym we Wrocławiu), Lublin ( we wrześniu 2019 r., na Placu Teatralnym, we współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie), Gdańsk ( w październiku 2019 r., we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku).

Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości oraz dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.