Kontrast
Wielkość czcionki

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej 12 września 2021

Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci. Jego punktem kulminacyjnym będzie 12 września 2021, gdy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie msza beatyfikacyjna. W tym samym czasie do godności błogosławionej zostanie wyniesiona także matka Elżbieta Róża Czacka – założycielka Towarzystwa Opieki na Ociemniałymi w Laskach. Dla uczczenia bogatego dorobku Prymasa Wyszyńskiego – postaci, która wywarła niebagatelny wpływ na kształtowanie historii oraz polskiego społeczeństwa po II wojnie światowej – Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało szereg różnorodnych wydarzeń kulturalnych.

Wydarzenia kulturalne towarzyszące beatyfikacji

Uroczysty koncert, premiera filmu przybliżającego losy kardynała Wyszyńskiego, poświęcona mu publikacja oraz zapewnienie dostępu do transmisji mszy beatyfikacyjnej dla szerokiego grona odbiorców w całej Polsce to różnego typu działania, wśród których każdy ma szansę znalezienia interesującej formy uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wszystkich uczestników prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa zawartych w Regulaminie.

Regulamin obchodów Beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej wraz z wydarzeniami towarzyszącymi

Koncert „Soli Deo”

W przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej, 11 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert pt. „Soli Deo”. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Góreckiego, Pawła Sydora, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Dzieła w opracowaniu Tomasza Tokarczyka wykonają Andrzej Lampert, Anna Lubańska, Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Szerszeń i Iwona Sobotka. Artystom towarzyszyć będą Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.

Wyjątkowym elementem koncertu będzie prapremiera arii do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. „Polska jest Jednością”, która została skomponowana specjalnie na tę okazję przez Pawła Sydora. Muzyce towarzyszyć będą projekcje multimedialne w formie ruchomych obrazów, przygotowane z wykorzystaniem zdjęć z Archiwum Instytutu Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wydarzenie transmitowane będzie na żywo na portalu niepodlegla.gov.pl, a także na profilach w mediach społecznościowych Biura Programu „Niepodległa” oraz Archidiecezji Warszawskiej.

Msza beatyfikacyjna

Centralne wydarzenie – msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września 2021 o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystość transmitować będą na żywo wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne. Transmisja dostępna będzie także na portalu niepodlegla.gov.pl, a także na profilach Niepodległej oraz Archidiecezji Warszawskiej w mediach społecznościowych. Dodatkowo na terenach parafii w całej Polsce ustawione zostaną telebimy za pośrednictwem których wierni będą mieli okazję wspólnego uczestnictwa we mszy.

Lokalizacje telebimów:

 • Bazylika pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy;
 • Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze;
 • Sanktuarium św. Józefa Robotnika w Kielcach;
 • Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie;
 • Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach;
 • Parafia bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie;
 • Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu;
 • Sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie;
 • Kościół Ducha Świętego w Staszowie;
 • Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie;
 • Katedra pw. Św. Stanisława i Wacława pl. św. Jana Pawła II w Świdnicy;
 • Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie;
 • Kościół Najświętszego Zbawiciela (przy pl. Zbawiciela) w Warszawie;
 • Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie;
 • Parafia Najczystszego Serca Maryi w Warszawie;
 • Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku.

Premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”

Także 12 września 2021, ale już o godz. 20:00, w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbędzie się uroczysta premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, którego koproducentem jest Biuro Programu „Niepodległa”. Za reżyserię oraz scenariusz odpowiedzialny jest Tadeusza Syka. Film przywołuje mało znany wątek w biografii Wyszyńskiego – jego udział w Powstaniu Warszawskim. Pokazuje też postać Matki Róży Czackiej i jej pracę na rzecz innych. Wojenna zawierucha i trudne decyzje, z którymi musieli się wówczas zmierzyć przyczyniły się do ukształtowania późniejszego kierunku nauczania Prymasa. Film dostępny będzie w kinach od 17 września.

W produkcji wzięło udział około 200 aktorów i rekonstruktorów, wykorzystano oryginalne pojazdy historyczne oraz liczne pamiątki wypożyczone ze zbiorów Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach oraz kolekcji prywatnych. Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do księdza porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Udało się też odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala. W filmie wystąpili m.in. Xawery Szlenkier, który wcielił się w rolę kardynała Wyszyńskiego, Małgorzata Kożuchowska w roli matki Elżbiety Róży Czackiej, a także Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz i wielu innych. Produkcja otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

plakat filmu o wyszyńskim

Publikacja „Ojciec wolnych ludzi”

Wydawnictwo Stacja7, przy wsparciu Biura Programu „Niepodległa”, przygotowało wznowienie publikacji „Ojciec wolnych ludzi” autorstwa Pawła Zuchniewicza, będącej beletryzowaną opowieścią o życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nowemu wydaniu, opracowanemu w atrakcyjnej szacie graficznej, towarzyszy portal ojciecwolnychludzi.stacja7.pl z grami, podcastami i licznymi materiałami dydaktycznymi, przygotowanymi w oparciu o nauczanie Prymasa. Adresowany do młodzieży projekt „Wolni Ludzie” to okazja do dyskusji o wartościach takich jak poszanowanie wolności, godności i praw człowieka, a także o budowaniu wolnej i niepodległej Polski. Prezentacja książki będzie miała miejsce 8 września w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Zaproszenie na prezentację książki "Ojciec wolnych ludzi" Pawła Zuchniewicza