Kontrast
Wielkość czcionki

Biuro Programu „Niepodległa” nominowane do nagrody BohaterON 2021

Biuro Programu „Niepodległa” walczy o nagrodę – BohaterON – w kategorii Instytucja. Zostaliśmy do niej nominowani za stworzenie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, który w innowacyjny sposób przekazuje wiedzę o najnowszej historii Polski. W 20 miejscowościach w całym kraju mieszkańcy mieli możliwość za pomocą współczesnych środków przekazu, w tym modeli 3D, filmu VR oraz interaktywnej platformie, zapoznać się z okolicznościami odzyskania przez Polskę po 123 latach niepodległości oraz losami odradzającego się państwa polskiego.

Głosowanie na stronie internetowej trwa do 15 października. Jeden użytkownik może oddać jeden głos na dobę.

kilka osoby siedzących w fotelach z goglami do odtwarzania filmów z rozszerzoną rzeczywisrtosićaią

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Część ekspozycji z filmem VR.

Mobilny wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” stworzony jest w specjalnie zaadaptowanym na cel wystawienniczy samochodzie ciężarowym, który w tym sezonie pokona w sumie 2 tys. kilometrów, odwiedzając 20 miejscowości. Wchodząc do pojazdu, widzowie przenoszą się w realia XX wieku zaprezentowane z użyciem najnowszych technologii. Można tu znaleźć część poświęconą symbolom narodowym, poznać najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, zobaczyć artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Pasjonatów historii niezwykle interesuje też hologram marszałka Józefa Piłsudskiego, który przemawia jego głosem. Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego w specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Szczegółowo o wszystkich atrakcjach, które zmieściliśmy w tirze piszemy w zakładce „Niepodległa w trasie” a w aktualnościach znaleźć można Pamiętnik z Trasy Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, gdzie publikujemy więcej zdjęć i relacje z miejsc, gdzie zawitaliśmy w ramach naszego wydarzenia.

zdjęcie ukazujące makietę pawilonu i hologram marszałka multimedialny i fragment dekoracji graficznej wnętrza tira

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. BPN

Zachęcamy do głosowania na Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” BohetON, a także do śledzenia naszych aktualności, bo z pewnością nasza mobilna wystawa nie skończyła jeszcze swojej podróży na dobre. Na razie zakończyliśmy tylko – z powodzeniem i świetnym odzewem – pierwszy sezon 🙂