Kontrast
Wielkość czcionki

Box 100 na 100 z Fryderykami!

BOX „100 na 100” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego otrzymał dwie statuetki Fryderyki 2020. 8 marca podczas Gali Muzyki Poważnej Dyrektor – Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy odebrał prestiżowe statuetki za Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna.

Wydawnictwo „100 na 100” jest kompleksowym kompendium wiedzy na temat polskiej muzyki poważnej z ostatniego wieku. Utwory pochodzą z okres od 1918 roku, kiedy Polska po 123 latach powróciła na mapy Europy, aż do roku 2018, w którym odbywały się obchody stulecia odzyskania niepodległości. W powstanie tego unikatowego wydawnictwa zaangażowało się 1700 najwybitniejszych polskich artystów, dokonując 61 rejestracji wybitnych pozycji literatury muzycznej ostatniego stulecia. Nie zabrakło również pereł z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań.

zdjęcie z uroczystej gali, mężczyzna przemawiający do mikrofonu

Fryderyki 2020 – Gala Muzyki Poważnej, zdjęcie dzięki uprzejmości NOSPR, fot. Grzesiek Mart

Fonograficzna odsłona projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to wynik pracy najlepszych z najlepszych, ogromnej mobilizacji i zaangażowania kompozytorów, artystów wykonawców, muzykologów, członków Rady Programowej projektu, partnerów, wreszcie cudownego zespołu PWM-u – mówi dr Daniel Cichy.

Wśród orkiestr, chórów i zespołów, które wzięły udział w przygotowaniu tego ponadczasowego przedsięwzięcia znalazły się m.in. Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa, Narodowe Forum Muzyki, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Sinfonietta Cracovia, Kwartet Śląski, Chór Polskiego Radia i Camerata Silesia. Z dyrygentów warto wymienić maestrów: Łukasza Borowicza, Jacka Kaspszyka, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Grzegorza Nowaka, Antoniego Wita. W gronie solistów znaleźli się m.in. Joanna Freszel, Tomasz Konieczny, Olga Pasiecznik czy Agata Zubel.

Zdjęcia boxów ze stojącymi statuetkami Fryderyków

fot. Elżbieta Husarz PWM

BOX „100 na 100” powstał jako część projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – największego projektu muzycznego wolnej Polski. W ramach przedsięwzięcia z inicjatywy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i we współpracy z wybranymi instytucjami kultury w kraju i za granicą w jubileuszowym dla polskiej niepodległości 2018 roku odbyło się m.in. 11 koncertów w Polsce i 11 koncertów na świecie (tego samego dnia, 11 listopada), 100 filmowych muzycznych wizytówek publikowanych jest regularnie na kanale YouTube PWM, wydano 100 nagrań na płytach CD, przygotowano ponad 50 wydawnictw nutowych i 50 materiałów orkiestrowych, opublikowano książki dla dzieci i dorosłych, a także utworzono multimedialne centrum wiedzy o najnowszej polskiej muzyce: stonasto.pl.

zdjęcie z uroczystej gali, mężczyzna przemawiający do mikrofonu

Fryderyki 2020 – Gala Muzyki Poważnej, zdjęcie dzięki uprzejmości NOSPR, fot. Grzesiek Mart

BOX „100 na 100” został przygotowany w polskiej i angielskiej wersji językowej. Dostępny jest w sprzedaży na stronie www.pwm.com.pl

Projekt został realizowany w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.