Kontrast
Wielkość czcionki

"Cud nad Wisłą w Puławach" - debata naukowa o Bitwie Warszawskiej

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biuro Programu „Niepodległa” wraz z partnerami: Instytutem Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Towarzystwem Przyjaciół Puław i Miastem Puławy, zapraszają 10 sierpnia 2021 r. do Pałacu Czartoryskich w Puławach na debatę naukową o Bitwie Warszawskiej. W 101. rocznicę wydarzeń historycy będą rozmawiać o „Cudzie nad Wisłą w Puławach” w miejscu, gdzie ulokowano Kwaterę Główną Naczelnego Wodza w sierpniu 1920 roku. Transmisja na kanałach Youtube i Facebook.

Naczelny Wódz 1920

W Pałacu Czartoryskich, w którym obecnie ma siedzibę Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w decydujących momentach wojny polsko-bolszewickiej, mieściła się Kwatera Główna Naczelnego Wodza. Pałacowe mury pamiętają sierpniowe dni 1920 roku: narady sztabowe, działanie węzła łączności i Józefa Piłsudskiego, który wraz z oficerami Wojska Polskiego podejmował w Puławach decyzje rozstrzygające o losach bitwy, Polski i Europy. Jest to pierwsza debata z nowego cyklu, w ramach którego Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku połączyły siły, by przybliżyć realia II Rzeczpospolitej, najciekawsze wydarzenia i postaci, znaczące procesy i ciekawostki z życia codziennego.

baner wydarzenia

Utrwaliło się przekonanie, że najważniejsze boje Bitwy Warszawskiej stoczone zostały pod Radzyminem i Ossowem, z którym to rejonem kojarzone są relacje i fotografie z frontu i wydarzenia, które stały się symbolami starcia, jak śmierć ks. Skorupki. Ale bitew nie wygrywa się obroną – to, co najważniejsze wydarzyło się z dala od oczu i uszu warszawskich dziennikarzy, poza wzrokiem misji wojskowych państw ententy. Decydującą dla Bitwy Warszawskiej była polska kontrofensywa wojsk Frontu Środkowego znad Wieprza, która ruszyła o świcie 16 sierpnia. W ciągu dziesięciu dni doprowadziła do rozbicia sowieckiej Grupy Mozyrskiej i czterech sowieckich armii. Kontrofensywą dowodził Wódz Naczelny Józef Piłsudski, a sztab jego Kwatery Głównej ulokowany był w Puławach, właśnie w dawnym Pałacu Czartoryskich. Cud nad Wisłą wydarzył się więc w rzeczywistości nad Wieprzem, a decyzje – dotyczące kontrofensywy – podejmowane były w Puławach.

Uczestnicy debaty historycznej

portret kobiety

 

Maria Műller (prowadząca) – historyk sztuki, regionalistka, Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Puław (TPP) i członek Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych Województwa Lubelskiego. Konsultant ds. upowszechniania badań naukowych w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. Inicjatorka i redaktor naczelna pierwszego czasopisma poświęconego kulturze, historii i problematyce społecznej powiatu puławskiego – kwartalnika „Puławski Przegląd Powiatowy”.

portret mężczyzny w okularach

prof. Grzegorz Nowik – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Kierował Zespołem Upowszechniania Tradycji oraz Komisją Symboliki Wojskowej w MON, b. wykładowca UKSW, wieloletni redaktor naczelny „Przeglądu Historyczno-Wojskowego” oraz z-ca dyrektora Wojskowego Biura Badań Historycznych. Zajmuje się badaniem dziejów najnowszych, historii harcerstwa, wojskowości i myśli politycznej, kieruje zespołem wydającym dokumenty wojny 1918–1920.

portret mężczyzny

prof. Janusz Odziemkowski – przewodniczący Rady Naukowej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Akademii Obrony Narodowej. Zajmuje się badaniem historii powszechnej oraz historii Polski XIX i XX wieku, historią polityczną, dziejami społeczeństwa polskiego XIX i XX stulecia, a także historią wojskowości i konfliktów zbrojnych.

portret mężczyzny

dr Marek Tarczyński – historyk wojskowości, zajmuje się dziejami polskich walk o niepodległość w XIX wieku, wojną Polski z bolszewicką Rosją 1918-1920 oraz sprawą zbrodni katyńskiej. Wieloletni kierownik Zespołu publikującego dokumenty operacyjne do wojny Polski z bolszewicką Rosją.

portret mężczyzny

płk dr hab. Juliusz Tym – prof. Akademii Sztuki Wojennej, historyk wojskowy specjalizujący się w najnowszych dziejach orężnych polskich i powszechnych. Organizator i pierwszy dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej w Akademii Sztuki Wojennej. Autor licznych monografii i artykułów dotyczących wojny Polski z bolszewicką Rosją 1919-1920, sił zbrojnych II Rzeczypospolitej i II wojny światowej, a także współczesnych konfliktów zbrojnych. Członek zespołu zajmującego się edycją dokumentów operacyjnych z wojny polsko-bolszewickiej.

W Pałacu Czartoryskich w Puławach

Debata odbędzie się we wtorek, 10 sierpnia 2021 r. o godz. 18:00. Będzie możliwość obejrzenia jej z dowolnego miejsca dzięki transmisji online na kanale YouTube muzeum i profilu Biura Programu „Niepodległa” na Facebooku. Jednocześnie do sali kongresowej Pałacu Czartoryskich w Puławach (Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, ul. Czartoryskich 8) przygotowane zostanie miejsce dla publiczności – wstęp będzie bezpłatny, lecz ze względu na obostrzenia obowiązuje limit uczestników (rezerwacje pod adresem ). Wejście będzie możliwe od godziny 17:00, a na gości będą czekać  przygotowane materiały i pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku skorzy do rozmowy.

baner wydarzenia

Wydarzenie jest organizowane w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Program obejmuje także m.in. koncert patriotyczno-wojskowy w wykonaniu Ferajny z Hoovera 15 sierpnia o godzinie 16:00 na placu muzealnym (wejście od Ul. Paderewskiego 94). Więcej informacji dostępnych jest na stronie muzeumpilsudski.pl oraz profilach instytucji w mediach społecznościowych. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Święto Wojska Polskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.