Kontrast
Wielkość czcionki

„Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości” - wystawa w Ostrowcu Świętokrzyskim

„Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości” to wyjątkowa wystawa, którą od 29 listopada 2021 można oglądać w Ostrowcu Świętokrzyskim. W Izbie Pamięci Cukrownictwa, do końca marca 2022 roku, na gości czeka 18 plansz które opowiadają o przedstawicielach przemysłu cukrowniczego, którzy zaangażowali się w działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

„Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości” w Izbie Pamięci Cukrownictwa

Pracownicy cukrowni angażowali się w działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Brali udział w powstaniach narodowych, wojnie polsko-bolszewickiej oraz w działaniach zbrojnych I i II wojny światowej. To właśnie im poświęcona jest wystawa „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości”. Wśród nazwisk wyróżnionych postaci można odnaleźć takie postaci jak Dezydery Chłapowski, Leon Przanowski, Zygmunt Kittel czy Feliks Pogorzelski. 18 edukacyjnych plansz umieszczonych w Izbie Pamięci Cukrownictwa pozwala na poznawanie niezwykłych losów tych zwykłych ludzi. Wystawę zilustrowano reprodukcjami plakatów i fotografiami obiektów związanych z cukrownictwem.

fragment wystawy

Wystawa „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Otwarcie wystawy 29.11.2021.
Fot. dzięki uprzejmości organizatora.

Ekspozycję udostępniono w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim. Placówka zlokalizowana w dawnym budynku Cukrowni Częstocice dokumentuje dzieje cukrownictwa na ziemiach polskich. Zgromadzone w niej obiekty związane są z przemysłem cukrowniczym – produkcją nasion buraka cukrowego, urządzeniami i aparaturą, uprawą buraków cukrowych oraz działalnością cukrowni. W Izbie znajduje się kilka tysięcy obiektów, wśród których znalazły się dawne mapy, czasopisma, książki i broszury branżowe, urządzenia, części maszyn i aparatury, fotografie i wiele innych cennych eksponatów.

Cukrowa droga do niepodległej Polski

Projekt „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości” skierowany jest w szczególny sposób do lokalnej społeczności, dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do wizyty zaproszone są grupy, które w ramach lekcji historii, WOS, czy zajęć wychowawczych mogą w zapoznać się z historią polskiego przemysłu powstającego w okresie odbudowy niepodległego państwa i przeprowadzić dyskusję o znaczeniu liderów życia publicznego w rozwój kraju i regionu.

fragment wystawy

Wystawa „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Otwarcie wystawy 29.11.2021.
Fot. dzięki uprzejmości organizatora.

W ramach projektu „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości” powstanie także wirtualna wystawa dostępna z każdego miejsca w Polsce oraz okolicznościowy mural. Projekt ma na celu zaprezentowanie wkładu przedstawicieli przemysłu cukrowniczego w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Organizatorami są Fundacja Krajowej Spółki Cukrowej S.A. „Pomaganie krzepi” oraz Krajowa Spółka Cukrowa „Polski Cukier” S.A. Wystawa sfinansowana ze środków budżetu Państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.