Kontrast
Wielkość czcionki

Dar Młodzieży kończy Rejs Niepodległości

Dar Młodzieży po ponad 300 dniach kończy swój Rejs Niepodległości, upamiętniający stulecie powrotu Polski na mapy świata. Fregata wyruszyła w okołoziemską podróż 20 maja 2018 roku. Już jutro, 28 marca, będzie można ją powitać w porcie w Gdyni.

Rejs Niepodległości w liczbach

Żaglowiec na swojej trasie odwiedził 22 porty w 18 krajach. W każdym z nich zadaniem młodych żeglarzy było promowanie ojczystej kultury. Czterystu załogantów zostało wyłonionych w konkursie. Następnie przeszli oni odpowiednie szkolenia i uzyskali niezbędne certyfikaty. W czasie wyprawy poznali smak codziennej marynarskiej służby, uczestniczyli w prace bosmańskich, rozładunku zaopatrzenia, sztauowaniu, pucowaniu mosiądzów, służbie na pokładzie i w kuchni. Wraz z załogą stałą, studentami Akademii Morskiej w Gdyni i uczniami szkół morskich ze Świnoujścia i Szczecina, byli ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej i ojczystej kultury w portach, na morzach i oceanach.

Żaglowiec Dar Młodzieży

Rejs Niepodległości w Panamie

Kulminacyjnym punktem rejsu była Panama, gdzie w styczniu załoganci uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży i mieli okazję spotkać się z papieżem Franciszkiem. W audiencji u Ojca Świętego wzięli udział wszyscy laureaci, którzy płynęli statkiem w ramach Rejsu Niepodległości, na wszystkich etapach. Z Panamy jednostka udała się na Florydę, mijając Kanał Panamski i odwiedzając Cartagenę. Po zacumowaniu w Miami, gdzie jednostka stacjonowała przez cztery dni, rozpoczął się powrót do Europy. Dar Młodzieży na początku marca dotarł na Azory i pierwszego europejskiego portu po pokonaniu Atlantyku.

Ostatnim przystankiem na trasie historycznej wokółziemskiej podróży był Londyn. Żaglowiec był tam – jak wszędzie – otwarty dla zwiedzających. Odwiedziło go ponad 2 tysiące osób, a kolejki sięgały nawet kilkuset metrów. W stolicy Wielkiej Brytanii był czas na spotkanie z mieszkającymi tu rodakami, na świętowanie i wymianę doświadczeń. Prosto z Londynu Dar Młodzieży wyruszył w drogę powrotną do Gdyni, gdzie spodziewany jest w czwartek, 28 marca.

uproszczony żaglowiec z biało-czerwonym kadłubem wpisany w różę woatrów
 

Przesłanie Rejsu Niepodległości to zaakcentowanie w globalnej przestrzeni publicznej tak wyjątkowej rocznicy, jaką jest stulecie odzyskania niepodległości. Głównymi organizatorami rejsu byli Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Akademia Morska w Gdyni.