Kontrast
Wielkość czcionki

Debata online „Piórem i bagnetem – tworzenie się Nowej Europy po Wielkiej Wojnie”

29 września br. o godz. 15.00 serdecznie zapraszamy na debatę online z udziałem polskich historyków pt. „Piórem i bagnetem – tworzenie się Nowej Europy po Wielkiej Wojnie”. Wydarzenie w ramach obchodów 100-lecia bitwy warszawskiej organizowane jest przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność oraz Muzeum Historii Polski.

Dyskusja o międzywojniu

W dyskusji poświęconej burzliwemu tworzeniu się nowego ładu w Europie Środkowo-Wschodniej, wojnie polsko-bolszewickiej oraz współczesnej pamięci o wydarzeniach tamtych lat, wezmą udział:

  • Andrzej Chwalba – Uniwersytet Jagielloński
  • Joanna Dufrat – Uniwersytet Wrocławski
  • Robert Kostro – Dyrektor Muzeum Historii Polski
  • dr Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk – Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (moderacja)

Debata odbędzie się w formule online na platformie ZOOM. Obowiązuje rejestracja.

Wystawa plenerowa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923”

Debata „Piórem i bagnetem…” towarzyszy wystawie plenerowej „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923”, którą można oglądać na pl. Piłsudskiego w Warszawie do 8 października. Towarzyszy jej katalog ekspozycji, który zawiera bogaty zbiór tekstów źródłowych i współczesnych opracowań powstałych w konsultacji z międzynarodowym gronem historyków, do których należą m.in. prof. Andrzej Chwalba (UJ), prof. Andrzej Nowak (UJ), prof. Jan Rydel (koordynator strony polskiej w ESPS), prof. Jay Winter (Yale University, USA). Teksty uzupełniono o ok. 200 ilustracji, 17 map, a także tabele i wykresy. Katalog dostępny jest m.in. w wersji elektronicznej.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.