Kontrast
Wielkość czcionki

"Dlaczego Polska?" - cykl audycji radiowych o plebiscycie na Warmii i Mazurach

„Dlaczego Polska?” – to pytanie musieli zadawać sobie mieszkańcy Warmii i Mazur podczas przygotowań do plebiscytu w roku 1920. Sto lat później w Polskim Radiu Olsztyn ruszyła kampania informacyjno-promocyjna o Plebiscycie na Warmii i Mazurach 1920 roku, realizowana przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego. Podczas krótkich podcastów autorzy wracają do lokalnych wydarzeń sprzed wieku i starają się przybliżyć najważniejsze fakty, opinie i konteksty. Premiery kolejnych odcinków zaplanowano od poniedziałku do soboty, od 2 do 16 listopada, o 11:45.

Plebiscyt na Warmii i Mazurach

Podczas audycji słuchacze będą mogli poznać różne zagadnienia historyczne związane z Plebiscytem na Warmii i Mazurach. Historyczny serial dokumentalny poświęcony jest wydarzeniom, kontekstowi historycznemu oraz konsekwencjom politycznym, społecznym i narodowościowym Plebiscytu. Wykorzystano w nim nagrania archiwalne ze zbiorów Polskiego Radia i fragmenty słuchowiska „Ślady na śniegu”, które powstało z okazji 100. rocznicy Plebiscytu i przedstawia losy Bogumiła Linki, lokalnego bohatera, mazurskiego działacza społecznego i narodowego, który na konferencji pokojowej w Paryżu ubiegał się o włączenie tych ziem w granice II Rzeczpospolitej, a po powrocie został zaatakowany i zmarł w szpitalu.

stara mapa warmii i mazur z zaznaczonymi terenami plebiscytowymi

Druk ulotny: „Teren plebiscytu na Mazurach”.
Zbiory Polona.pl.

Serial emitowany będzie w dniach poniedziałek-sobota od 2 do 16 listopada o godzinie 11.45 na antenie Radia Olsztyn i na stronie internetowej Radia Olsztyn. Po emisji każdego z odcinków serialu będą przeprowadzane konkursy historyczne z nagrodami. Zapraszamy do słuchania i poznawania lokalnej historii!

Projekt sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.