Kontrast
Wielkość czcionki

Druga edycja Wakacyjnego Kina Plenerowego ruszyła w Rzeszowie

W Rzeszowie wystartowała kolejna edycja Wakacyjnego Kina Plenerowego pod hasłem „Niepodległa w Europie”. Przez osiem kolejnych weekendów, w każdą sobotę, widzowie będą mogli obejrzeć filmy poruszające tematy z historii Polski i Polaków.

Jako pierwsza wyświetlona została „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. W czasie kolejnych seansów widzowie będą mogli obejrzeć jeszcze „Trzy kolory – Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, „U Pana Boga za piecem” Jacka Bromskiego, biograficzny obraz „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida, thriller „Kret” Rafaela Lewandowskiego, „Dzień kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej i „Wenecję” Jana Jakuba Kolskiego. Cykl 4 września zakończy prezentacja dramatu wojennego „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia.

fotografia przedstawiająca widzów na leżakach oglądających projekcję filmu w kinie plenerowym

Realizatorem projektu jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Jak przypomniała rzeczniczka wojewody Małgorzata Waksumundzka-Szarek tegoroczne Wakacyjne Kino Plenerowe jest kontynuacją ubiegłorocznego cyklu seansów filmowych włączających wszystkich mieszkańców Podkarpacia we współtworzenie i świętowanie jubileuszu obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Każdy z prezentowanych filmów nawiązuje do wydarzeń historycznych ważnych dla Polaków. Seanse pełnią rolę edukacji patriotyczno-historycznej, będącej ważnym składnikiem społecznej świadomości budującej polską tożsamość i wspólnotę narodową. To również wspaniała okazja do relaksu i spędzenia miło letniego wieczoru przed wielkim ekranem, zainstalowanym pod rozgwieżdżonym niebem” – zaznaczyła Waksmundzka-Szarek.

Rzecznik podkreśliła, że filmy były wybierane ze względu na tematykę i element edukacyjny, ale także na wartość artystyczną. Dodała, że w tym roku udział w doborze repertuaru mieli mieszkańcy, którzy mogli wskazywać filmy w plebiscycie zorganizowanym przez wojewodę podkarpackiego.

Organizatorem wydarzenia jest wojewoda podkarpacki, a partnerami Wakacyjnego Kina Plenerowego są: Bernardyńskie Centrum Religijno – Kulturowe przy klasztorze ojców Bernardynów w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Fundacja Dziesiąta Muza z Warszawy, Kino Zorza.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Niepodległa w Europie”, dofinansowane z Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.