Kontrast
Wielkość czcionki

"Dziady" wracają do Teatru Polskiego po 55 latach

„Dziady” – wielokrotnie inscenizowane arcydzieło polskiej literatury autorstwa Adama Mickiewicza – po 55 latach wraca na deski Teatru Polskiego w Warszawie. Reżyserem spektaklu, którego premiera odbędzie się 22 listopada, jest Janusz Wiśniewski, znany z formy teatru wywiedzionego z wyobraźni plastycznej.

„Dziady” Mickiewicza były wielokrotnie prezentowane na deskach teatrów – najsłynniejsze spektakle to te Leona Schillera, Aleksandra Bardiniego, Kazimierza Dejmka i Konrada Swinarskiego z legendarną rolą Jerzego Treli. W Teatrze Polskim gościły w kwietniu 1915 roku w reżyserii Józefa Sosnowskiego, w październiku 1915 roku w inscenizacji Aleksandra Zelwerowicza, w 1934 roku w interpretacji Leona Schillera, w 1955 roku – Aleksandra Bardiniego, a w 1964 roku – Krystyny Skuszanki i Jerzego Krasowskiego. Po ponad pół wieku ten klasyczny cykl dramatów romantycznych i postrach maturzystów wróci na afisz i deski teatru w nowej odsłonie za sprawą Janusza Wiśniewskiego i ponad pięćdziesięcioosobowej obsady.

plakat wydarzenia

Janusz Wiśniewski to laureat najważniejszych światowych nagród teatralnych i operowych, twórca legendarnych autorskich spektakli, takich jak „Koniec Europy”, „Panopticum á la Madame Tussaud”, „Olśnienie”, „Dybuk”, „Faust” i „Arka Noego. Nowy Koniec Europy”.  W Teatrze Polskim w Warszawie wyreżyserował wcześniej „Quo Vadis…”, uznane za najlepszy spektakl sezonu 2012/13 przez tygodnik „Przegląd”.

Scenariusz przedstawienia powstał w oparciu o II, IV i III część „Dziadów” Adama Mickiewicza. 

Uroczysta premiera 22 listopada, a kolejne spektakle 23 listopada, 10 i 11 grudnia oraz 11 i 12 stycznia.