Kontrast
Wielkość czcionki

Dziękujemy za wspólne obchody Święta Niepodległości 2020!

Wyjątkowa sytuacja rodzi wyjątkowe wydarzenia: tym razem 11 listopada świętowaliśmy wirtualnie! Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, debata historyczna czy koncert Kulka/Paderewski/Kulka gromadziły nas przed ekranami, pozwalając dzielić się radością z polskiej niepodległości. Dziękujemy, że byliście z nami. Do zobaczenia za rok!

Koncert Kulka/Paderewski/Kulka

na scenie podświetlonej pianistka z innymi muzykami

Koncert Kulka/Paderewski/Kulka
Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Obchody rozpoczęły się już 8 listopada wyjątkowym koncertem Kulka/Paderewski/Kulka, który transmitowany był on-line wprost z Teatru Polskiego, bez udziału publiczności. W 160. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, skrzypek klasyczny Konstanty Andrzej Kulka i jego córka Gaba Kulka – pianistka, kompozytorka i wokalistka – wykonali wraz zaproszonymi muzykami jedne z najciekawszych utworów skomponowanych przez Paderewskiego. Koncert nadal jest dostępny na niepodlegla.gov.pl.

Etiuda filmowa „10 listopada 1918. Józef Piłsudski w Warszawie”

twarz Piłsudskiego

Biuro przygotowało także krótką etiudę filmową „10 listopada 1918. Józef Piłsudski w Warszawie”, która została udostępniona w mediach społecznościowych o poranku 10 listopada, dokładnie w rocznicę powrotu Józefa Piłsudskiego do Warszawy. Etiuda z Mariuszem Bonaszewskim w roli Józefa Piłsudskiego dotarła do blisko ćwierci miliona użytkowników social media.

Debata on-line „11 listopada – co świętujemy

screen z 4 ekranami podzielonymi, w każdym jedna osoba

Debata historyków „11 listopada – co świętujemy”

Debata historyków „11 listopada – co świętujemy” była jednym z najchętniej oglądanych przedsięwzięć. Przedstawiciele świata nauki – prof. Andrzej Chwalba, prof. Małgorzata Dajnowicz i prof. Przemysław Waingertner – rozmawiali o znaczeniu święta niepodległości oraz o tym, jak odzyskanie niepodległości w 1918 roku zmieniło Polaków, nasz kraj i świat. Transmisja przyciągnęła ponad 13 tys. użytkowników serwisu YouTube i 20 tys. użytkowników Facebooka. Całość jest dostępna na niepodlegla.gov.pl.

Akcja „Niepodległa do hymnu” 2020

Kulminacją obchodów była akcja „Niepodległa do hymnu”. 11 listopada w samo południe w całej Polsce rozbrzmiały słowa Hymnu Państwowego. Stacje radiowe i telewizyjne oraz serwisy internetowe które wspólnie z Biurem Programu „Niepodległa” zapraszały do akcji, a w samo południe wyemitowały hymn na swoich antenach. Dzięki RMF, Radiu Zet z całą grupą Eurozet, Polskiemu Radiu oraz TVP, Polsatowi i TVN, portalom Interia.pl, dziennik.pl oraz  grupie dzienników regionalnych Polska Press, Hymn wybrzmiał w całym kraju i poza jego granicami.

Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

muzycy na scenie pozujący do zdjęcia

Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu
Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Tuż po hymnie rozpoczęła się transmisja Wirtualnego Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Dotarł on łącznie do nawet 3 milionów Polaków w kraju i na świecie. W komentarzach zgłaszali się internauci oglądający festiwal całymi rodzinami w odległych zakątkach świata, od Norwegii po Argentynę. Przez 10 godzin wypełnionych muzyką na scenie pojawiła się plejada gwiazd: Miuosh, Organek, Ania Dąbrowska, Paweł Domagała, i Enej. W przerwach dzieci zabawiali: Orkiestra Mamy Śpiewamy, Kukaj Kukawko i bajki czytane przez aktorów: Agnieszkę Więdłochę, Piotra Cyrwusa, Macieja Zakościelnego i Antoniego Pawlickiego. Festiwal zakończyła prywatka z tańcami ludowymi, którą poprowadził Janusz Prusinowski. Całość jest dostępna na niepodlegla.gov.pl.

Dziękujemy, że byliście z nami w 102. rocznicę odzyskania niepodległości

Jak mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”: „Udało nam się zaprosić Polaków do stworzenia symbolicznej wspólnoty i świętowania razem pomimo oddalenia spowodowanego epidemią. Wszystkie działania, które znamy z ubiegłych lat, przenieśliśmy do Internetu, tak by każdy Polak w kraju i poza granicami mógł się do nas przyłączyć i wspólnie świętować jedną z najważniejszych rocznic w naszej historii”.

Dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli z nami obchody Narodowego Święta Niepodległości. To dzięki Wam, pomimo ograniczeń wynikających z zaleceń sanitarnych, mogliśmy wspólnie, radośnie świętować razem, choć każdy w swoim domu. Do zobaczenia za rok (mamy nadzieję – na żywo)!