Kontrast
Wielkość czcionki

Dzień Archiwisty 2020 z Archiwami Rodzinnymi Niepodległej

30 września obchodzimy Dzień Archiwisty. Z tej okazji Archiwa Państwowe przegotowały wiele atrakcji. Warsztaty, webinaria, dni otwarte czekają na młodszych i starszych. W wielu placówkach odbędą się warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą” organizowane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zapraszamy do świętowania z oddziałami w całej Polsce!

baner złożony z logo projektu, dwóch starych rodzinnych zdjęć i hasła zostań rodzinnym archiwistą

Warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą”

Uczestnicy zajęć będą mogli dowiedzieć się m.in. jak prowadzić poszukiwania przodków i tworzyć drzewo genealogiczne, gdzie przechowywać rodzinne archiwalia, w jaki sposób je porządkować i opisywać oraz jak prawidłowo wykonać cyfrowe kopie cennych pamiątek. Pracownicy archiwów zaprezentują również proste techniki konserwacji, które można wykorzystać samodzielnie w domu. Warsztaty zostaną wzbogacone wystawami, pokazami archiwalnych dokumentów, filmami i prezentacjami multimedialnymi.

Warsztaty odbędą się w kilkudziesięciu oddziałach Archiwów Państwowych w całej Polsce. Wszystkie atrakcje będą odbywać się z uwzględnieniem zaleceń epidemiologicznych, mogą obowiązywać zapisy,  liczba uczestników może zostać ograniczona, a terminy mogą ulec zmianie. Dlatego wszystkich chętnych zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z wybranym Archiwum Państwowym oraz do śledzenia informacji na jego stronie internetowej.

Inicjatywy z okazji Dnia Archiwisty 2020

Dziesiątki archiwistycznych atrakcji czekają na gości. Oto ich krótki przegląd, a po więcej informacji zapraszamy na strony internetowe wybranych archiwów.

Narodowe Archiwum Cyfrowe

30.09.2020, godz. 14:00 – Webinarium „Fotografie na historycznych nośnikach | ARN 2.0” – Dagerotypy, ambrotypy, a może szklane negatywy? Częstokroć i takie skarby można znaleźć w domowych archiwach. W czasie webinarium poświęconego fotografiom na historycznych nośnikach Łukasz Karolewski z Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC przybliży podstawy ich rozpoznawania, właściwego zabezpieczania oraz konserwacji. Spotkanie będzie transmitowane na profilu facebookowym NAC.

13.10.2020, godz. 17:00 – Webinarium „Podstawy konserwacji materiałów archiwalnych | ARN 2.0” – specjalistyczne webinarium, które przybliży podstawy i zasady poprawnej oraz bezpiecznej konserwacji materiałów archiwalnych, a w szczególności materiałów fotograficznych. Spotkanie poprowadzi konserwatorka Anna Grzechnik. Spotkanie będzie transmitowane na profilu facebookowym NAC.

Archiwum Państwowe w Białymstoku

30.09.2020 – Oficjalna promocja „Katalogu Archiwów Niepodległej”, powstałego w oparciu o materiały pozyskane. Katalog  jest tematycznym opracowaniem części darów domowych zbiorów fotografii i dokumentów z okresu międzywojennego, które trafiły do Archiwum Państwowego w Białymstoku w 2019 i 2020 roku w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Publikację podzielono na trzy rozdziały, mające na celu ukazanie bogactwa kulturowego II Rzeczypospolitej. Promocja połączona będzie z warsztatami genealogicznymi dla młodzieży szkolnej. Warsztaty odbędą się również w Oddziale w Łomży.

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

30.09.2020 – Konsultacje telefoniczne „Zostań rodzinnym archiwistą” w ramach programu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, podczas których Specjaliści będą radzić jak porządkować cenne dokumenty z historii rodziny, jak je zabezpieczyć przed zniszczeniem i właściwie przechowywać..

Archiwum Państwowe w Częstochowie

30.09.2020 – Dzień otwarty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej 2.0. Pracownicy archiwum przygotują wystąpienia dotyczące posiadanych archiwów rodzinnych (spuścizn), a także warsztat, na którym zaprezentowane zostaną sposoby zabezpieczania dokumentów przechowywanych w warunkach domowych.

Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim

30.09.2020 – Warsztaty online „Zostań Rodzinnym Archiwistą” z zakresu tworzenia i konserwacji archiwów rodzinnych. Zaprezentowany zostanie specjalny film, w którym archiwiści będą informować, jak prowadzić poszukiwania genealogiczne, jak uporządkować dokumenty z rodzinnych zbiorów oraz jak je zabezpieczyć i przechowywać w warunkach domowych.

Archiwum Państwowe w Kaliszu

30.09.2020 – Warsztaty genealogiczne i konserwatorskie w siedzibie Archiwum Państwowe go w Kaliszu. W drugiej połowie października odbędzie się spotkanie w ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej z Andrzejem Werbińskim na którym, na podstawie pamiątek rodzinnych zostanie zaprezentowana niepodległościowa historia rodziny Werbińskich.

Archiwum Państwowe w Katowicach

30.09-01.10.2020 – warsztaty konserwatorskie „PAKOCHRON czyli ZAWIJAK – jak nie zaszkodzić swoim pamiątkom rodzinnym” w ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej. W ramach spotkania premiera filmiku o pracowni konserwacji masowej, krótka prelekcja na temat sposobu zabezpieczania pamiątek rodzinnych, praktyczny pokaz metod oczyszczania, reperacji i ochrony papieru. Dla każdego uczestnika warsztatów przygotowany został „pakiet startowy” umożliwiające rozpoczęcie samodzielnych prac w warunkach domowych.

Archiwum Państwowe w Kielcach

30.09.2020 – Prezentacja filmu pt. „Gdy mój dziadek… – archiwiści rodzinni o swoich zbiorach” oraz warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. W filmie o swoich zbiorach i udziale w projekcie opowiadają m.in. darczyńcy: Włodzimierz Jedynak, Dorota Idzik, Sławomir Użyczak, przybliżając zawartość poszczególnych kolekcji oraz znaczenie projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.

rozłożone na stole pamiątki historyczne

Archiwum Państwowe w Koszalinie

25.09.2020 – symbolicznie zainaugurowano drugą odsłonę projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w Archig@lerii przy Archiwum Państwowym w Koszalinie i w Słupsku przy ul. Lutosławskiego 17. Chętni zaproszeni są do konsultacji indywidualnych z punktami konsultacyjnymi projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz do śledzenia informacji na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Koszalinie. Kolejne tury warsztatów odbędą się w październiku oraz w listopadzie, zapisy na kolejne wydarzenia ruszą już wkrótce.

01.10.2020 – Wystawa „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” w koszalińskim Archibusie – Wystawa prezentuje materiały ze spuścizn i archiwów rodzinnych przekazanych przez darczyńców w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.

02.10.2020 – spotkanie w ramach Dnia Archiwisty, inauguracja drugiej odsłony projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w Szczecinku przy ul. Parkowej 3. W programie wydarzenia: prelekcja na temat źródeł do badań genealogicznych w Archiwach Państwowych, prelekcja na temat spuścizn i archiwów rodzinnych, prelekcja na temat sposobów zabezpieczania i konserwacji dokumentów oraz warsztaty w zakresie zabezpieczania dokumentów z archiwów rodzinnych, prezentacja materiałów z pakietu i konsultacje indywidualne z uczestnikami.

Archiwum Narodowe w Krakowie

październik – grudzień 2020 ­– Wystawa z cyklu „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów”. Dodatkowo zaplanowano zajęcia pt. „Mistrz rodzinnych archiwów” oraz z zakresu zabezpieczenia fotografii i dokumentacji audiowizualnej.

Archiwum Państwowe w Lesznie

20.10.2020 – Wystawa on-line „Archiwa Rodzinne Niepodległej – kolekcje rodzinne w zasobie Archiwum Państwowego w Lesznie” prezentuje materiały pozyskane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz przykładowe spuścizny z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie.

Archiwum Państwowe w Lublinie

30.09 – 2.10.2020 r. – Konkurs facebookowy z nagrodami z okazji Dnia Archiwisty poświęcony lubelskim archiwistom i ich pracy.

15.10.2020 r. – Warsztaty Archiwa Rodzinne Niepodległej – Spotkanie w Sali Konferencyjnej Archiwum, a w programie: punkt konsultacyjny i prelekcje: „Jak dbać o archiwalia rodzinne w domowych” i „Czym są archiwa rodzinne i jak je porządkować”

Archiwum Państwowe w Łodzi

30.09.2020 r. – konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej „Archiwum Pandemii A.D.2020 – świat pod znakiem maseczki” – Celem konkursu jest zebranie zapisów fotograficznych i filmowych wykonanych podczas trwającej w 2020 roku pandemii koronowirusa COVID-19, dokumentujących zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, rodzinnym i społecznym, kulturalnym i zawodowym.

Archiwum Państwowe w Malborku

30.09.2020 oraz 07.10.2020 – Profesjonalne warsztaty w Archiwum Państwowym w Malborku pt. „Zostań rodzinnym archiwistą, czyli jak zabezpieczyć i przechowywać rodzinne pamiątki”.

Archiwum Państwowe w Olsztynie

30.09.2020 – Warsztaty konserwacji rodzinnej spuścizny (fotografii, dokumentów, korespondencji) w ramach programu Archiwa Rodzinne Niepodległej – Konserwatorzy z AP Olsztyn zaprezentują metody przechowywania, zabezpieczania materiałów znajdujących się w rodzinnych archiwach.

08.10.2020 – Dzień Mazurski w Olsztynie – Przekazanie archiwum rodzinnego Karola Małłka przez jego syna prof. Janusza Małłka do Archiwum. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „Archiwum rodzinne Karola i Wilhelminy Małłków” w formie tradycyjnej i online, prezentująca wybrane dokumenty, fotografie, zapiski, notatki i korespondencję pochodzące ze zbiorów rodzinnych Karola i Wilhelminy Małłków.

Archiwum Państwowe w Opolu

30.09.2020 godz. 11.00 – Otwarcie wystawy „Dotyk pamięci. Miłość Ojczyzny wyrażona troską o dokumenty z przeszłości” i prelekcja pt. „Zbiory, kolekcje i spuścizny w zasobie Archiwum Państwowego w Opolu – ich znaczenie dla historii regionalnej”.  Możliwe będzie również korzystanie z porad w zakresie gromadzenia i zabezpieczania domowego archiwum w punkcie konsultacyjnym w budynku Archiwum Państwowego w Opolu.

rozrzucone biało-czarne fotografie

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

30.09.2020 – punkt konsultacyjny akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz akcji Archiwum Pandemii wraz z możliwością indywidualnych warsztatów z zakresu organizacji archiwum rodzinnego i opieki nad jego zasobem. Zaprezentowana zostanie również wystawa pt. „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Dziedzictwo – Pamięć – Przyszłość”. Na dziesięciu barwnych planszach ukazane zostaną przykłady  archiwów rodzinnych związanych z zagadnieniami walk o odzyskanie i utrzymanie niepodległości przez Polskę. Zostanie zorganizowany także kolportaż jednodniowej gazety okolicznościowej pt. „Ochotnik Piotrkowski 1920” opracowanej w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Archiwum Państwowe w Płocku

30.09.2020 – Warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą” w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej 2.0 połączone z otwarciem wystawy i prezentacją katalogu „Ocalić od zapomnienia. Spuścizny i zbiory prywatne w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku” autorstwa Magdaleny Młodziejewskiej.

09.10.2020 – Warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą” w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej 2.0. W ramach zajęć uczestnicy poznają sposoby poszukiwań archiwalnych oraz opisywania, przechowywania i zabezpieczania dokumentów.

Archiwum Państwowe w Poznaniu

02.10.2020 – Wystawa „Archiwum Rodzinne Czekalskich” w wersji tradycyjnej plenerowej i wersji online. Na stronie internetowej AP Poznań oprócz kopii materiałów archiwalnych zamieszczone będą filmy z rozmowami z darczyńcą i innymi członkami rodziny Czekalskich.

Archiwum Państwowe w Przemyślu

30.09.2020– otwarcie wystawy „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” na dziedzińcu Archiwum przy ul. Lelewela 4. Wystawa zostanie udostępniona również w formie online na stronie internetowej Archiwum. Odbędą się też warsztaty pt. „Zostań rodzinnym archiwistą”.

Archiwum Państwowe w Radomiu

30.09.2020 – Zwiedzanie wystawy pt. „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” w siedzibie Archiwum. Wystawa prezentująca materiały przekazane przez darczyńców w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej obrazujące proces odbudowy Państwa Polskiego. Na stronie internetowej Archiwum zamieszczony zostanie również film instruktażowy pt. „Zadbajmy o domowe archiwa”, w którym przedstawione zostaną czynności konserwatorskie związane z ochroną i reperacją rodzinnych pamiątek z odpowiednim komentarzem – instrukcją. Pokaz odbędzie się w również w siedzibie Archiwum Państwowego w Radomiu (sala konferencyjna).

10.10–10.11.2020 – Konkurs w trzech krokach „Przyjdź – Przynieś – Dostaniesz”, czyli przyjdź i przynieś do Archiwum historie z rodzinnych archiwów w dowolnej formie (fotografia, opowiadanie, rysunek, prezentacja), a dostaniesz nagrodę. Nagrodą główną będzie zestaw do pracy/nauki zdalnej (tj. słuchawki i kamerka internetowa). Na uczestników będzie również czekać zestaw konserwatora-amatora wraz z filmem instruktażowym na nośniku.

Archiwum Państwowe w Rzeszowie

30.09.2020 – Warsztaty konserwatorskie w ramach Dni Otwartych w Archiwum. Poprzedziły je warsztaty genealogiczno-konserwatorskie w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej zorganizowane we współpracy z Gminnymi Ośrodkami Kultury z powiatu rzeszowskiego.

Archiwum Państwowe w Siedlcach

30.09.2020 – warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą” z okazji Dnia Archiwisty, podczas których archiwiści oraz konserwatorzy pokażą jak porządkować, identyfikować, opisywać, zabezpieczać i przechowywać w warunkach domowych rodzinne pamiątki. Zaprezentowane zostaną materiały konserwatorskie do samodzielnego zabezpieczania archiwów rodzinnych (papier do obkładania, koperty z papieru bezkwasowego, obwoluty bawełniane, teczki bezkwasowe, gąbki do czyszczenia, bibułka japońska, oddychające obwoluty hybrydowe do fotografii i pocztówek, papier przekładkowy, segregatory na zbiory rodzinne, pudła z wiekiem). Uczestnicy warsztatów otrzymają dyplomy rodzinnego archiwisty oraz teczki z materiałami służącymi do zabezpieczania rodzinnych dokumentów.

Archiwum Państwowe w Suwałkach

30.09.2020 – Warsztaty w ramach Dnia Archiwisty i projektu Archiwum Rodzinne Niepoległej 2.0 w formie zdalnej lub stacjonarnej.

Skrzynka ze starymi zdjęciami

Archiwum Państwowe w Szczecinie

08.10.2020 – Konferencja naukowa „Archiwa rodzinne i kolekcje prywatne w zasobach zachodniopomorskich instytucji kultury i nauki” poświęcona archiwom rodzinnym i prywatnym znajdującym się w zachodniopomorskich instytucjach kultury i nauki. Uczestniczyć w niej będą archiwiści, bibliotekarze, muzealnicy oraz jeden z darczyńców.  

Archiwum Państwowe w Toruniu

30.09.2020 – Warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą” poświęcone będą metodom przechowywania rodzinnych archiwaliów oraz wykonywania prostych działań konserwatorskich. Warsztaty odbędą się w Archiwum Państwowe w Toruniu i w Oddziale we Włocławku.

Archiwum Państwowe w Warszawie

30.09.2020 – Archiwalna poradnia online, w której archiwiści będą udzielać porad dotyczących prowadzenia archiwum rodzinnego. Udostępnione on-line prezentacje wyjaśniają, czym jest archiwum rodzinne, jakie materiały je tworzą, jak należy je porządkować, opisywać i zabezpieczać przed zniszczeniem. Przedstawiono w nich m.in. typowe źródła do dziejów rodzinnych, m.in. akta stanu cywilnego, ewidencję ludności, akta szkolne, akta wymiaru sprawiedliwości.

Na Facebooku Archiwum Państwowego w Warszawie odbędzie się konkurs pt. „Każdy może zostać archiwistą”. Zadanie będzie polegać na odgadnięciu znanych miejsc na terenie Otwocka, które zostaną zaznaczone na mapie przechowywanej w zasobie oddziału .  

Archiwum Państwowe we Wrocławiu

30.09.2020 – Warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w Oddziale w Jeleniej Górze. Poprowadzą je doświadczeni konserwatorzy. Zajęcia będą niepowtarzalną okazją, aby: dowiedzieć się o znaczeniu i sposobach porządkowania archiwaliów w kolekcjach prywatnych, poznać proste metody zabezpieczania i konserwacji dokumentów i zdjęć w warunkach domowych oraz samodzielnie spróbować zabezpieczenia cennych archiwaliów rodzinnych np. dokumentów, listów, pamiętników i fotografii pod czujnym okiem specjalistów. Będzie można również zobaczyć wystawę prezentującą archiwa rodzinne z okresu 1918-1945.

Archiwum Państwowe w Zamościu 

30.09.2020 – Poradnia telefoniczna i online, w której pracownicy Archiwum służą doświadczeniem i praktyką w kwestiach związanych z prowadzeniem poszukiwań genealogicznych oraz gromadzeniem, konserwacją i zabezpieczaniem rodzinnych archiwaliów.

12.10.2020 – Wystawa plenerowa wybranych kolekcji rodzinnych w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w Hotelu „Zamojski” – Na kilkunastu planszach zostaną przedstawione reprodukcje fotografii i dokumentów przekazanych w ostatnich latach do Archiwum Państwowego w Zamościu.

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze 

29-30.09.2020 – Warsztaty z podstaw konserwacji dla Rodzinnych Archiwistów. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą profilaktyki konserwatorskiej i konserwacji zachowawczej, a przede wszystkim, dowiedzą się w jakich warunkach przechowywać swoje zbiory, co wpływa pozytywnie, a co negatywnie na ich stan oraz co im zagraża w zależności od rodzaju (dokumenty, fotografie, tkaniny). Następnie zaprezentowane zostaną materiały i narzędzia, jakich używa się w profesjonalnej konserwacji oraz czego nie powinno się używać do zabezpieczania zbiorów. Po instruktażu uczestnicy będą mogli sami, pod czujnym okiem konserwatorek, przeprowadzić konserwację eksponatów, które ze sobą przyniosą. Uczestnicy otrzymają zestawy materiałów i narzędzi konserwatorskich oraz teczek, pudeł i obwolut przeznaczonych do przechowywania archiwaliów. Warsztatom towarzyszyć będzie Wystawa „Archiwa Rodzinne w Archiwum Państwowym, na której zaprezentowany będzie wybór najciekawszych materiałów rodzinnych (spuścizn) przekazanych przez darczyńców do zasobu Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.

 

Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Archiwistom składamy najlepsze życzenia!