Kontrast
Wielkość czcionki

Dziś 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego!

Dziś mija 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00, jak co roku, w Warszawie zawyją syreny, na minutę zatrzymają się autobusy, tramwaje i samochody. Przechodnie w zadumie przystaną na ulicach. W ten sposób Warszawianie upamiętniają bohaterów walk o stolicę w 1944 roku.

Powstanie Warszawskie 1944

Pierwotnie Powstanie Warszawskie miało rozpocząć się wczesnym ranem, jednak 29 lipca 1944 roku podjęto decyzję o zmianie godziny. Wybrano 17, ponieważ był to czas powrotu z pracy do domów, wzmożonego ruchu i większej liczby ludzi na ulicach, a co za tym idzie – dawało to powstańcom możliwość wtopienia się w tłum i dotarcia na swoje stanowiska.

Pierwsze strzały nie padły jednak o godz. 17, ale wcześniej, około 14 na Żoliborzu. Mimo to, niemiecki garnizon nie zdążył zmobilizować się na czas i nie stłumił wybuchu Powstania Warszawskiego.

Cykl rozmów „Pytanie (nie tylko) o Powstanie”

Tuż przed 75. rocznicą zrywu Muzeum Powstania Warszawskiego zrealizowało cykl rozmów pt. „Pytanie (nie tylko) o Powstanie”. Internauci poprzez media społecznościowe zadawali powstańcom pytania.  Zachęcamy do obejrzenia wywiadów.

Juliusz Kulesza ps. „Julek”

Juliusz Kulesza ps. „Julek” odpowiedział na pytania o przedwojenną Warszawę, piłkę nożną, kulisy pracy grafika w czasach przedkomputerowych i oczywiście Powstanie Warszawskie:

 

Hanna Stadnik ps. „Hanka”

W 2. odcinku Hanna Stadnik ps. „Hanka”, która w czasie Powstania Warszawskiego miała niespełna 16 lat, opowiadała między innymi o czasach gdy była sanitariuszką w Pułku „Baszta”. Walczyła na Mokotowie.

 

Anna Trzeciakowska ps. „Grodzka”

Anna Trzeciakowska ps. „Grodzka” w 3. odcinku cyklu opowiedziała jak jej bliscy zareagowali na decyzję o udziale w Powstaniu. Jak przygotowywała się do roli sanitariuszki? Jak wyglądały studia na zrujnowanym Uniwersytecie Warszawskim? Co sądzi o dzisiejszej młodzieży i co oznacza dla niej wolność? Odpowiedź na te pytania poniżej.

 

Leszek Żukowski ps. „Antek”

4. odcinek to opowieść Leszka Żukowskiego ps. „Antek” o tym jak trafił do Armii Krajowej. To też najlepsze wspomnienie z okresu Powstania. Czy jest coś za czymś lub za kim tęskni Leszek Żukowski? Czy zakochał się kiedyś w harcerce? Co najlepiej wspomina z Hawany? Zachęcamy do obejrzenia rozmowy.