Kontrast
Wielkość czcionki

Ekstremalne świętowanie niepodległości

Jak świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości? Ilu Polaków, tyle sposobów. Setki fantastycznych pomysłów można znaleźć w naszym kalendarium. Każdy ma swoje pasje i na swój sposób wyraża radość, więc i sportowcy uprawiający ekstremalne sporty na swój sposób obchodzili – i wciąż obchodzą! – tę wyjątkową rocznicę.

Łukasz Sagan i ultramaraton na 555 km La Ultra – The High

Zawody La Ultra – The High odbywają się w indyjskim Leh-Ladakh w Himalajach. W 2019 roku organizatorzy przygotowali wyjątkową trasę na dystansie 555 km z limitem na jej ukończenie 132 godzin, czyli 5 i pół dnia. Tego biegu nie ukończył jeszcze nikt na świecie. Na trasie znajdują się 3 przełęcze powyżej 5000 m n.p.m. – najwyżej położone okresowo przejezdne dla ruchu motoryzacyjnego przełęcze na świecie.  Łukasz Sagan, ultramaratończyk, otrzymał zaproszenie do udziału w La Ultra – The High i już rozpoczął przygotowania. Napisał na swoim profilu: „Kiedy spojrzymy na historię odzyskiwania niepodległości przez Polskę, to myślę, że znajdziemy kilka cech wspólnych właśnie z ultramaratonami. Przede wszystkim nic szybko się nie działo, nie wszystko się udawało, porażki przekuwano w … kolejną próbę, aż do skutku”. Łukasz obiecuje, że zrobi wszystko co jego mocy, byśmy w 2019 roku mogli wspólnie świętować Polski sukces w Himalajach.

mali biegacze na drodze wśród gór

Leh-Ladakh i biegacze w 2018 roku.
Zdjęcie ze strony www.laultra.in

Andrzej Bargiel i pierwszy zjazd na nartach z K2

Andrzej Bargiel wszedł na K2, najwyższy szczyt Karakorum i drugą co do wysokości górę na świecie (8611 m n.p.m.) i jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Na szczycie założył narty i 22 lipca 2018, jako pierwszy człowiek w historii zjechał z K2, wywołując sensację w światowych mediach. Jak potem mówił w wywiadach: „ten zjazd jest takim moim gestem na uczczenie 100-lecia niepodległości Polski i bardzo się cieszę, że to się powiodło. I jestem dumny, że jestem Polakiem i dobrze się czuję w Polsce, bezpiecznie. Wydaje mi się, że to jest super, że mogłem po prostu wykonać taki gest”.

Sztafeta Bałtycka łodzią wiosłową przez Bałtyk

Na początku lipca 2018 maturzysta, strażak i nauczyciel z Łowickej Akademii Sportu, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wyruszyli z Kołobrzegu na Bałtyk. Ich środkiem transportu była 50-letnia drewniana łódź. Po 30 godzinach nieprzerwanego wiosłowania i asekuracji Sztafeta Bałtycka w składzie: Piotr Malczyk, Kamil Sobol i Kacper Opalski przepłynęła 121 km i zawiła do portu Nexø na Bornholmie. Dla uczestników była to trudna próba charakteru: „zmaganie się z falami i żywiołem to odzwierciedlenie walki o Niepodległą”.

Puchar Gordona Bennetta – ponad 1000 km w powietrzu

Świdnicki Klub Balonowy wykorzystał start polskiej załogi do promocji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości podczas 62. edycji międzynarodowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta w 2018 roku. Zasady zawodów są proste. Po starcie, wykorzystując balony na wodór o pojemności 1000 metrów sześciennych, piloci mogą lecieć do 80 godzin. O kierunku lotu balonu decyduje wiatr, a zwycięża ta załoga, która pokona najwięcej kilometrów w powietrzu. Odległość jest obliczana w linii prostej od startu i punktów lądowania. Choć ekipa POL-1 (Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski) zajęła czwarte miejsce, rodacy z POL-2 z Mościckiego Klubu Balonowego, Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, po locie na dystansie 1145,29 km, nie zostawili szans rywalom i zdobyli puchar Gordona Bennetta.

trzy startujące balony, jeden z nich ma logo niepodległa

Niepodległa na 62. balonowych zawodach o puchar Gordona Bennetta

Wytyczanie dróg wspinaczkowych na dziewicze szczyty w Karakorum

Na przełomie maja i czerwca 2018 dziewięciu członków Polskiego Klubu Alpejskiego, z kierownikiem wyprawy Bogusławem Magrelem na czele, wyruszyło w Karakorum w rejony słabo eksplorowane ze względu na duże odległości od cywilizacji i braki w dokumentacji topograficznej. Chcieli uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Ostatecznie zrobili to wchodząc na dwa niezdobyte wcześniej pięciotysięczniki. Wytyczyli drogi „Hunza Freedom” na górze Two Headed Massif oraz „Polish Independence 1918” na Lal Siran Katethk Sar.

100 maratonów na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

ProGDar Marathon Team w składzie: Tomasz Bałamącek, Artur Bęben, Aneta Gapińska, Dariusz Gapiński, Leszek Kita i Paweł Pędziwiatr, od stycznia do listopada 2018 roku świętował w biegu. Sportowcy wystartowali łącznie w 100 maratonach dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości. Ich koszulki były widoczne od Helu, przez Zamek Książ, Kraków, Warszawę, Drezno, po włoskie Terni. Finałowy Maraton Niepodległości leśnymi duktami Puszczy Goleniowskiej miał szczególną oprawę – posadzono Dąb Niepodległości i odsłonięto pamiątkową tablicę. Łącznie 6 maratończyków pokonało ponad 4 tysiące kilometrów. 

6 sportowców w koszulkach z logo projektu pozuje do zdjecia pod bramą startową maratonu

ProGDar Marathon Team
Zdjęcie: Aleksander Gapiński

Razem świętujemy stulecie odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Za wszystkich naszych sportowców trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w realizacji kolejnych projektów!