Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych
- Data publikacji
- 22 sierpnia 2019
Epoka międzywojenna była czasem gwałtownych przemian politycznych. W dwudziestoleciu wykształciły się w kilku państwach reżimy totalitarne, które nie liczyły się ze swoimi ofiarami, co uwidoczniło się zwłaszcza w okresie II wojny światowej. W 70. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow Parlament Europejski ustanowił szczególny dzień, w którym oddajemy hołd pokrzywdzonym przez działania dyktatur. 23 sierpnia obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Wiele instytucji państwowych włącza się w przypominanie tych tragicznych losów.
Dzień Otwarty w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości 24 sierpnia 2019 r., w centrum Warszawy, na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej, zostanie zorganizowany Dzień Otwarty.
W plenerowym kinie letnim, w wyjątkowej scenerii dziedzińca Muzeum, będzie można obejrzeć na wielkim ekranie „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy, poświęcone powstaniu warszawskiemu, a także film „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego, opowiadający niezwykłą historię płk. Ryszarda Kuklińskiego. Po zmroku organizatorzy zapraszają na spektakularny „mapping 3D” na gmachu muzeum: pokaz światło-dźwięk z wykorzystaniem zaawansowanej technologii.
Bogaty program przygotowany został nie tylko dla miłośników historii. Oprócz zwiedzania obiektów dawnego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej 37, gdzie więzieni byli patrioci walczący przeciw komunizmowi o wolną Polskę, wysłuchać będzie można specjalnego koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także odwiedzić stoiska multimedialne i premierową wystawę Muzeum Katyńskiego.
Początek wydarzenia o godzinie 16:00. Wstęp jest bezpłatny.
Kampania społeczna „Pamiętaj. 23 sierpnia”
W ramach kampanii społecznej „Pamiętaj. 23 sierpnia” Europejska Sieć Pamięć i Solidarność przypomina losy osób, które doznały przemocy i prześladowań dokonywanych w imieniu systemów totalitarnych w Europie. W tym roku zaprezentowana zostanie światu historia Juliany Zarchi, Litwinki niemiecko-żydowskiego pochodzenia.
Spot z udziałem Juliany Zarchi dołączy do nagrań ukazujących losy Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego, pary zakochanych, którzy poznali się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oraz Pétera Mansfelda – najmłodszej ofiary represji po rewolucji węgierskiej z 1956 r.
Ważnym elementem kampanii są również znaczki z czarną wstążką – symbolem tego dnia, które rozdawane są w muzeach i miejscach pamięci w całej Europie. Istnieje także jego elektroniczna wersja pod postacią nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku; można ją znaleźć na profilu ENRS. Okażmy szacunek tym, którzy doświadczyli totalitarnej przemocy.