Kontrast
Wielkość czcionki

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 z hasłem „Moja Droga”

Znamy już hasło i termin tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Tematem EDD 2020 będzie „Moja droga”, a wydarzenie odbędzie się 12-13 oraz 19-20 września.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Tytułową drogą jest historią aką musiał przebyć nasz naród by odzyskać niepodległość, a której przejście ukształtowało naszą narodową tożsamość. „Droga” może również odnosić się do indywidualnych losów Polaków, którzy w trudnych dla Polski czasach zmuszeni byli do opuszczenia Polski i prowadzenia swojej działalności na emigracji.

dziewczynka prezentuje przymierzony tradycyjny strój polski

fot. Kamila Szuba / BPN

W związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą zaślubin Polski z morzem nie zabraknie wydarzeń nawiązujących do tej historii. W trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 będziemy przypomnieć to niezwykle ważne wydarzenie z przeszłości i przybliżyć sylwetki polski podróżników i odkrywców – Bronisława Piłsudskiego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Henryka Arctowskiego czy Arkadego Fiedlera, którzy przebywali morza i oceany, a przez swoje odkrycia zapisali się w annałach nauki.

„Moja Droga” – EDD 2020

Wybierając hasło wieloznaczne, organizatorzy tegorocznych EDD chcieli promować postawy patriotyczne, przypominając losy tych bohaterów naszej historii, którzy swoim życiem udowodnili swoje ogromne oddanie Ojczyźnie. Podkreślają, że „Moja Droga” odnosi się nie tylko do trasy jaką przebywamy w czasie lub przestrzeni, ale często jest także określeniem ukochanej przez nas osoby, wybranki, wyrażającym nasz szacunek, miłość i oddanie. 

ręce dwóch osób i maszyna do sitodruku w trakcie przenoszenia wzoru

fot. Kamila Szuba / BPN

Wykorzystując motyw drogi będziemy zapoznawać się z polską kulturą i historią. Celem jest też odnalezienie własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa, a także odkrywania turystycznych szlaków łączących zabytki i miejsca będące świadectwem ważnych wydarzeń historycznych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w  ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA  na lata 2017-2022.

Czym są Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Ma za zadanie promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.