Kontrast
Wielkość czcionki

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 pod hasłem Smaki Dziedzictwa

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa będą niezwykle smakowite. EDD w 2021 roku obchodzić będziemy pod hasłem Smaki Dziedzictwa, zachęcając do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych oraz przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach i zabytków przetwórstwa spożywczego oraz dziedzictwa kulinarnego.

Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach. Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą. Dlatego właśnie hasłem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa są właśnie Smaki Dziedzictwa. W 2021 roku organizatorzy wydarzeń skoncentrują się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).

banner wydarzenia

Jak każdego roku EDD odbędą się w drugi i trzeci weekend września, czyli w 2021 roku  będzie to 11-12 i 18-19 września. W ramach EDD może być zorganizowana festyn / biesiada, gawęda / opowieść, gra miejska / terenowa / questing/ inscenizacja / pokaz, kiermasz, koncert, konkurs, lekcje muzealne i biblioteczne, projekcja / prezentacja, publikacja, rekonstrukcja historyczna, rzemiosło / kulinaria, seminarium / sesja naukowa, spektakl, spotkanie (z twórcą, podróżnikiem, regionalistą), turniej, warsztaty, wycieczka / spacer, wydarzenie on-line, wykład / prelekcja, wystawa, zabawa dla dzieci, zajęcia edukacyjne oraz zajęcia plenerowe. Organizator może zgłosić swoje wydarzenie na stronie EDD.

Wydarzenia organizowane w ramach EDD są bezpłatne.

Europejskie Dni Dziedzictwa są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.