Kontrast
Wielkość czcionki

"Exodus" - spektakl taneczny w wykonaniu zespołu Śląsk w Bytomiu

Już za tydzień, 27 kwietnia, w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się premiera spektaklu tanecznego „Exodus” w wykonaniu artystów baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w reżyserii Pawła Szumca. 

Spektakl jest koprodukcją koszęcińskiego zespołu i Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. To widowisko oparte na stylistyce tańca współczesnego i ludowego, wykorzystujące też elementy charakterystyczne dla teatru dramatycznego. Choreografię do muzyki Wojciecha Kilara przygotował pedagog i choreograf zespołu Michaił Zubkov.

spektakl, taniec, tancerze, zaproszenie

Spektakl składa się z dwóch części: „Preludium” oraz tytułowego „Exodusu”. Szesnastu artystów tańcząc do muzyki Wojciecha Kilara, w scenografii z wykorzystaniem elementów sztuk wizualnych, opowiada o podróży człowieka przez życie. Twórcy spektaklu, opierając się na emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara ukazują życie jako drogę w pogoni za szczęściem, zaspokojeniem własnych pragnień, poszukiwaniem drugiego człowieka i budowaniem z nim właściwych relacji.

Bytomska premiera „Exodusu” to nie pierwsze tak nowatorskie połączenie kultury ludowej i współczesnej z udziałem artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W 2016 r. Michaił Zubkov stworzył choreografię łączącą elementy tańca ludowego: oberka, mazura i tańców góralskich, z tańcem współczesnym. Grupa dziesięciu artystów baletu Zespołu „Śląsk” zatańczyła do hipnotycznych dźwięków muzyki elektronicznej, w kostiumach z elementami strojów ludowych. Widowisko pod nazwą „Soft Power” uzupełniły etiudy filmowe przygotowane przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Projekt zachwycił wówczas publiczność Festiwalu Unsound w Krakowie. Był on także z powodzeniem prezentowany w 2017 r., podczas londyńskiej odsłony Festiwalu Unsound.

Jak podkreśla Michaił Zubkov, choć Zespół „Śląsk” posiada wyraźnie ukształtowany kierunek artystyczny, to jest instytucją kultury otwartą na ciekawe, nowatorskie projekty. Łączenie z sukcesem elementów ludowych z oryginalną muzyką i tańcem współczesnym to – jak wskazuje – dowód na ponadczasową wartości kultury ludowej.

Zarówno projekt „Soft Power” jak i „Exodus” powstały w ramach koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Sfinansowano je ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.