Festiwal "Nasza Niepodległa" w Trzebnicy
- Data publikacji
- 29 października 2022
5 listopada 2023 w Trzebnicy odbędzie się wyjątkowy festiwal „Nasza Niepodległa”! Stanowiska przygotowane przez uczniów i wiele atrakcji oczekiwać będzie na gości w Gminnej Hali Widowiskowo-Sportowej im. Dolnośląskich Olimpijczyków. Festiwal stanowi podsumowanie obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zrealizowanych na Dolnym Śląsku.
Stoiska, gry i filmy – atrakcje na festiwalu „Nasza Niepodległa”
Festiwal historyczny „Nasza Niepodległa” w Trzebnicy będzie obfitował w atrakcje. Oficjalne otwarcie o godzinie 11:00. W strefie ekspozycyjnej swoje stoiska przygotują instytucje kulturalne oraz jednostki wojskowe. Rekonstruktorzy zaprezentują umundurowanie i sprzęty wojskowe sprzed stu lat. Będzie także możliwość zagrania w historyczne planszówki. Zaplanowano projekcje filmów historycznych, m.in. tych które powstały podczas realizacji projektów Wojewody Dolnośląskiego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.
Wyjątkowe miejsce na Festiwalu zajmą stoiska przygotowane przez uczniów dolnośląskich szkół, które w zeszłym roku zaangażowały się w projekt Ocalamy. W ramach konkursu Konkurs „Postacie II RP na Dolnym Śląsku” uczniowie szukali żołnierzy, naukowców, nauczycieli, prawników, lekarzy, polityków, działaczy społecznych i artystów, którzy żyli i działali w II Rzeczpospolitej i jednocześnie byli powiązani z dolnośląskim powiatem. Efekty prac dostępne są na stronie ocalamy.pl.
Historia Niepodległej w Trzebnicy
Festiwal historyczny „Nasza Niepodległa” otworzy koncert z repertuarem nawiązującym do pieśni legionowych. Natomiast punktem kulminacyjnym będzie spektakl teatralny „Urodziny Marszałka” w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu, zaplanowany w samo południe. Dodatkowo przygotowany zostanie poczęstunek wojskową grochówką.
Wstęp bezpłatny – zapraszamy!
Organizatorami festiwalu są: Wojewoda Dolnośląski i Burmistrz Gminy Trzebnica. Partnerami wydarzenia są Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny FINA. Sfinansowano ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.