Kontrast
Wielkość czcionki

Finał ogólnopolskiego konkursu literackiego „1920”!

Konkurs literacki „1920” został zorganizowany przez Biuro Programu „Niepodległa” z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Choć wyniki ogłoszono w październiku 2020, pandemia dwukrotnie pokrzyżowała plany organizacji spotkania laureatów. Przeniesiono je online i 25 marca 2021 o godzinie 18:00 zapraszamy na jego transmisję!

Spotkanie laureatów Konkursu „1920”

Kiedy w czerwcu zeszłego roku Biura Programu „Niepodległa” ogłaszało ogólnopolski konkurs literacki „1920”, zorganizowany z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, nikt nie spodziewał się aż takiego odzewu – wpłynęło blisko 400 prac, z czego do konkursu zakwalifikowały się 362 teksty. W październiku 2020 roku ogłoszono wyniki, publikując nazwiska dziesięciu wspaniałych (łącznie ze specjalnym wyróżnieniem Dyrektora Biura Programu „Niepodległa” – jedenastu). Dwa razy podjęto próbę organizacji finałowego spotkania z laureatami i dwukrotnie plany krzyżowała pandemia koronawirusa. W związku z tym ostatecznie zdecydowano, że spotkanie będzie miało formę online.

plansza tytułowa transmisji z tytułem konkursu, logo niepodległa, i wyciętymi zdjęciami piszącego mężczyzny i ręki z piórem

Zgodnie z werdyktem jury w składzie Rafał Bielski, Anna Bińkowska (przewodnicząca jury), Krzysztof Bochus, Jacek Galiński, Janusz Krystosiak oraz Sylwia Zientek, nagrody otrzymali:

  • Marcin Jędrysiak za tekst „Werble werbunkowe”
  • Jacek Kalinowski za tekst „Wanda”
  • Maciej Koncman za tekst „Sprawiedliwość po prasku”
  • Bartosz Kozdęba za tekst „Ta ostatnia niedziela”
  • Rina Krempeć za tekst „Trzy miesiące na wojnę”
  • Bartosz Majorczyk za tekst „Ubłocona wolność”
  • Ewa A. Girowicz (pseudonim literacki) za tekst „Słowografie”
  • Marek Strzała za tekst „Panie Babel”
  • Kamila Szmigiel za tekst „Trzy kolory księdza”
  • Krzysztof Usakiewicz za tekst „Limbo”.

Dodatkowe wyróżnienie zdobył Piotr Kozielczyk (pseudonim literacki Jan Koska) za tekst „Wszyscy jesteśmy na wojnie”.

Transmisja online

 

 

Zapraszamy na transmisję ze spotkania, które poprowadzi warszawska dziennikarska Miłka Skalska. Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, Jan Edmund Kowalski, opowie o genezie konkursu w kontekście działań Biura. Głos zabierze również Janusz Krystosiak, członek jury, zaangażowany w działalność społeczną miłośnik historii, który szczególnie interesuje się tematyką Bitwy Warszawskiej i od lat działa na rzecz jej upamiętnienia. Zawodowo pan Janusz jest Dyrektorem Departamentu Relacji Inwestorskich KGHM.

Podczas spotkania Miłka Skalska porozmawia z finalistami konkursu o ich pracach, inspiracjach i dalszych planach, przeplatając to dyskusją z Anną Bińkowską, przewodniczącą jury konkursowego. Kolejno prowadząca połączy się z: Marcinem Jędrysiakiem, Jackiem Kalinowskim, Maciejem Koncmanem, Bartoszem Kozdębą, Riną Krempeć, Ewą Girowicz, Markiem Strzałą, Kamilą Szmigiel, Krzysztofem Usakiewiczem i Piotrem Kozielczykiem. W spotkaniu niestety z przyczyn niezależnych nie weźmie udziału jeden laureat, Pan Bartosz Majorczyk. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a laureatom gorąco gratulujemy!

belka logotypów instytucji zaangażowanych

Partner wydawniczy: Skarpa Warszawska. 
Partner merytoryczny: Maszyna Do Pisania. Partner medialny: Portal Kryminalny.
Współpraca: Czytam, bo lubięKryminalna PiłaPoznański Festiwal Kryminału Granda

W organizacji konkursu wspiera finansowo Fundacja KGHM poprzez udzielenie darowizny.