Kontrast
Wielkość czcionki

Geograficzno-Polityczny Atlas Polski - zapisy na szkolenia dla nauczycieli

Ruszają szkolenia dla nauczycieli geografii, historii i wiedzy o społeczeństwie! W ramach projektu „Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022” przygotowano cykl spotkań przeznaczonych dla uczących w liceach ogólnokształcących lub technikach. Zapisy na pierwsze dwa – w województwach lubuskim i świętokrzyskim – już ruszyły!

Szkolenia dla nauczycieli

W trakcie szkolenia zaprezentowane zostaną nowoczesne narzędzia pracy z uczniami, które można wykorzystać zarówno w trakcie zajęć prowadzonych w szkolnej klasie, jak i tych realizowanych w formie wycieczki terenowej. Nauczyciele dowiedzą się, w jaki sposób korzystać z materiałów edukacyjnych umieszczonych na stronie internetowej projektu atlas2022.uw.edu.pl, m.in. z scenariuszy lekcji, pierwszego wydania „Geograficzno-politycznego atlasu Polski” oraz innowacyjnych map przygotowywanych do jego drugiego wydania.  Proponowane scenariusze lekcji, dzięki zastosowaniu różnych metod pracy ukierunkowanych na rozwój umiejętności krytycznego czytania map, mają na celu zaciekawienie i zaktywizowanie uczniów.

Najbliższe dwa szkolenia zostaną przeprowadzone w formie online. Dzięki temu nauczyciele mogą wziąć w nich udział bez wychodzenia z domu. Przygotowano dla nich dwie części po 45 minut:

  • część I – wykład wprowadzający na temat geografii politycznej (m.in. definicja pojęcia, historia, podstawowe kierunki badawcze, dyskusje w obrębie subdyscypliny);
  • część II – warsztat na podstawie scenariuszy lekcji dostępnych na stronie internetowej atlas2022.uw.edu.pl (wykorzystanie nowoczesnych narzędzi pracy z uczniami oraz innowacyjnych materiałów (zwłaszcza map) przydatnych podczas lekcji stacjonarnych i terenowych).
okładka atlasu, przed nią fragment globusa

Fot. Marta Raczyńska-Kruk / Geograficzno-Polityczny Atlas Polski: Perspektywa 2022.

16 szkoleń w 16 województwach

W ciągu najbliższych dwóch lat zostanie zorganizowanych 16 szkoleń – po jednym dla każdego województwa. Szczegółowy opis projektu „Geograficzno-Polityczny Atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022” i informacje o planowanych inicjatywach są dostępne na stronie atlas2022.uw.edu.pl. Jej uzupełnieniem jest profil Facebook, na którym co kilka dni pojawiają się nowe mapy i materiały. Pierwsze dwa szkolenia to:

Województwo świętokrzyskie

25 LUTEGO 2021, 16.00–17.30 – zapisy dostępne są na stronie Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Województwo lubuskie

22 MARCA 2021, 17.00–18.30 – zapisy dostępne są na stronie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.

Województwo zachodniopomorskie

26 KWIETNIA 2021, 17.00–18.30 – zapisy dostępne są na stronie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Województwo pomorskie

24 MAJA 2021, 16.30–18.00 – zapisy dostępne są na stronie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

Pytania dotyczące szkoleń można wysyłać także mailem na adres edukacja.atlas2022@uw.edu.pl, w tytule wiadomości umieszczając hasło: Szkolenia dla nauczycieli.

Projekt „GEOGRAFICZNO-POLITYCZNY ATLAS POLSKI. POLSKA W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM: PERSPEKTYWA 2022″ realizowany jest przez Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Biura Programu „Niepodległa”. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.