Kontrast
Wielkość czcionki

Historia Europy Środkowej w pomnikach - wystawa w Warszawie

„Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018” to tytuł wystawy, którą od 16 grudnia będzie można oglądać w stołecznym Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Ekspozycja ma pokazać stulecie niepodległej Polski i jej sąsiadów poprzez szczególną formę sztuki, jaką jest pomnik.

Trudna historia

Na wystawie zaprezentowane zostaną makiety, szkice, rysunki artystów, zdjęcia, dokumentacja konkursów czy projekty pomników niezrealizowanych.  Będą przykłady pomników nie tylko z Polski, ale także z terenu Chorwacji, Białorusi, Czech czy Bułgarii, co dodatkowo ma pokazać różne podejścia do tych samych wydarzeń w różnych krajach. Pomniki w Europie Środkowej mają burzliwą historię, dokumentują przemiany w postrzeganiu rzeczywistości politycznej i społecznej. Niepodległość uzyskało sto lat temu również kilka innych państw poza Polską, wiele innych okoliczności także dzieliliśmy z resztą państw Europy Środkowej, jak chociażby dominacja sowiecka po II wojnie i pomniki wdzięczności Armii Czerwonej, zmiany granic i ustrojów politycznych. 

Ekspozycja ma także pokazywać procesy zachodzące w twórczości artystów – a często ci sami twórcy proponowali podobne projekty dla uhonorowania całkiem innych wydarzeń. Wystawa ukazuje także reakcje i negocjacje społeczne, dotyczące kontrowersyjnych projektów, jak „Pomnik Drogi” Oskara Hansena w Auschwitz.

Ostatnia sala wystawy będzie nosiła nazwę „Rozkład” i mają się tam znaleźć elementy zdemontowanych czy wysadzonych pomników. 

Ekspozycja ma być czynna do 10 kwietnia.