Kontrast
Wielkość czcionki

Historia zamknięta w przedmiotach - wystawa "Nić. Sploty wolności" w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

Historia odzyskania przez Polskę niepodległości zamknięta jest nie tylko w dokumentach, filmach i zdjęciach, ale także w setkach drobnych przedmiotów codziennego użytku, które towarzyszyły naszym przodkom i często przechowywały pamięć i marzenia o własnym, niepodległym państwie.

Ekspozycja przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości ukazuje losy naszego kraju właśnie poprzez nawiązanie do codziennego życia ludzi i ich rodzin. Nie ogranicza się jedynie do roku 1918, ani do granic państwa.

– Każdy z eksponowanych przedmiotów opowiada wielkie, małe historie, z których tkamy naszą tożsamość – mówi opowiadają kuratorki wystawy Agnieszka Bacławska-Kornacka i Monika Krzencessa-Ropiak. – To podróż w czasie, w której wracają w coraz to nowej formie te same, ponadczasowe idee i symbole.

Plakat wystawy "Nić. Sploty wolności",

Plakat wystawy „Nić. Sploty wolności”, materiały Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

W opowieść o losach Polski układają się różaniec zesłańca syberyjskiego po powstaniu styczniowym i różaniec wykonany z chleba przez więźnia stanu wojennego, chusteczka z grypsem wyszytym w więzieniu gestapo w Gdańsku i opaska z powstania warszawskiego, buty uplecione ze słomy w obozie koncentracyjnym Stutthof i buty z sowieckich opon zszyte sznurkiem, by przetrwać zsyłkę, kurtka szeregowca piechoty Legionów Polskich i kufajka stoczniowca rannego w Grudniu ’70.

Ekspozycja w nietypowej przestrzeni

Wystawa jest eksponowana w galerii otwartej na przestrzeń ogrodu zimowego, koresponduje tym samym z wystawą główną ECS, poświęconą historii polskiej drogi do wolności i zmian, jakie pod jej wpływem zaszły w całej Europie Środkowej i Wschodniej. W formie plastycznej wystawa jest niezwykle oryginalna. Nawiązuje do symboliki regionu. Za podłoże ekspozycyjne służą np. połacie żagli, a nić, której sploty prowadzą przez wystawę, przechodzi w linę okrętową owiniętą na oryginalnym polerze do cumowania statków przy nabrzeżu.

Ekspozycji będą towarzyszyć bezpłatne warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Wystawę będzie można oglądać od 7 listopada, wstęp jest bezpłatny.

Wystawa na 100-lecie niepodległości Polski została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2021.