Kontrast
Wielkość czcionki

I Opolski Turniej Debat Oksfordzkich

W listopadzie zorganizowano I Opolski Turniej Debat Oksfordzkich. Tematy były związane z historią niepodległej II Rzeczpospolitej z naciskiem na wydarzenia lokalne. Merytoryczna dyskusja, szanująca zdanie przeciwnika i poparta odpowiednio formułowanymi argumentami oceniana była przez jury znawców. Wyniki i przebieg dostępne są na stronie Instytutu Śląskiego.

Debaty o Śląsku i Polsce

W Opolskim Turnieju Debat Oksfordzkich wzięło udział 50 uczniów z sześciu szkół średnich. W ramach przygotowań uczestnicy i ich opiekunowie zostali przeszkoleni przez trenerów zajmujących się debatami. Uczniowie mieli okazję nauczyć się kulturalnie rozmawiać na różne tematy, co przyczyniło się do rozwoju ich zdolności retorycznych. Podczas turnieju debatowano m.in. o znaczeniu Śląska dla gospodarczego rozwoju II Rzeczpospolitej, roli gen. Henriego Le Ronda w powstaniach śląskich, czy też ogólnopolskiej roli Wojciecha Korfantego.

logo projektu

Sztuka prowadzenia dyskusji, prezentowania argumentów, swobodnego wypowiadania się i przekonywania przeciwnika do swoich racji to zasadnicze cele debat. Przebieg rozmów oceniało znakomite jury, w skład którego wchodzili znawcy debat oksfordzkich z całej Polski. Zapis transmisji z debaty finałowej dostępny jest na stronie facebook’owej Instytutu, zaś nagrania debaty finałowej oraz debaty o trzecie miejsce dostępne są na kanale YouTube Instytutu Śląskiego.

Kolejna edycja turnieju będzie miała miejsce w 2021 roku.

Debaty oksfordzkie sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach projektu “Ślązacy dla Niepodległej. Już plebiscyt tu nadchodzi”.