Kontrast
Wielkość czcionki

"Independent Poland" Marcina Gienieczki druga na mecie Yukon 1000

Marcin Gienieczko, kajakarz z gminy Kosakowo na Pomorzu, w wyjątkowy sposób uczcił stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Polak w tandemie z Amerykaninem Benem Schmidtem zajął drugie miejsce w imprezie Yukon 1000. Łódka, którą płynął duet, nazwana została „Independent Poland”, czyli „Niepodległa Polska” – właśnie z okazji setnej rocznicy powrotu naszego kraju na mapy Europy.

kajak na brzegu z widocznym orłem i nazwą "Independent Poland"

Yukon 1000 to impreza, która pokonanie przez kajakarzy dystansu tysiąca mil, czyli ok. 1600 km, przy założeniu, że dziennie będzie można wiosłować przez 18 godzin. Gienieczko i Schmidt przepłynęli ten dystans w 7 dni 9 godzin 30 minut.

kajakarz w canoe, spływ rzeką

Marcin Gienieczko specjalizuje się w tego typu imprezach – wcześniej zajął szóste miejsce w zawodach Yukon River Quest, polegających na przepłynięciu łódką typu canoe 715 km najdzikszą rzeką Kanady – dokonał tego dwuosobową łódką w kategorii solo, jako pierwszy człowiek w historii tego wyścigu. Nasz kajakarz ma także na koncie między innymi przepłyniecie Amazonki w canoe, a także kolejne rocznicowe plany – w 2019 roku zamierza zdobyć Biegun Południowy na stulecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.