Kontrast
Wielkość czcionki

„Klimat na czytanie” - Noc Bibliotek 2020

Już po raz szósty biblioteki w całej Polsce zapraszają nocne marki na niecodzienne spotkania! W sobotę 10 października 2020 r. akcja Noc Bibliotek odbędzie pod hasłem „Klimat na czytanie”. Zaplanowano mnóstwo atrakcji w ponad tysiącu miejsc w całym kraju.

Noc Bibliotek 2020 - baner z datą i kolorowymi literkami K L I M A T

Klimat na czytanie

Klimat na czytanie to dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego, najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki. Jest to także wypożyczanie i dzielenie się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest biblioteka, jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu.

Pandemia pokazuje, jak ważne i potrzebne są biblioteki, dlatego organizatorzy akcji uznali, że muszą wspólnie na to twórczo odpowiedzieć i sprawić, by jeszcze więcej ludzi je pokochało i uznało za swoje miejsca, mimo nieco innego ich działania w pandemii. Dlatego hasłem w roku 2020 jest „Klimat na czytanie”.

Noc Bibliotek 2020 - plakatz datą i kolorowymi literkami K L I M A T

Noc Bibliotek 2020

Noc Bibliotek oficjalnie rozpocznie się 10.10.2020 o godzinie 19.00. Uroczystej inauguracja akcji z udziałem pisarzy i artystów będzie możliwa dzięki połączeniu online. Wybrane zostały dwa wyjątkowe utwory: napisany przez Jacka Cygana specjalnie dla Nocy Bibliotek wiersz – hymn tegorocznej akcji oraz wiersz Doroty Masłowskiej z książki „Psikusy”. Oprawę muzyczną i finałowy koncert kołysanek z wierszami polskich poetek zagrają Janusz i Kaja Prusinowscy z zespołem. Biblioteki w całej Polsce, przy wsparciu organizatorów, przygotowują dla czytelników różnorodne, specjalne wydarzenia.

Akcję Noc Bibliotek zainicjowano w 2015 roku. Do udziału w niej, jak co roku, zaproszono wszystkie biblioteki: szkolne, publiczne, pedagogiczne, wyższych uczelni, parafialne, klasztorne, muzealne, wojskowe, szpitalne, więzienne, społeczne, instytutów naukowych, rozmaitych instytucji i organizacji. Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. 

Zapraszamy do wejścia na stronę Nocy Bibliotek i znalezienia czegoś dla siebie!