Kontrast
Wielkość czcionki

Koncert Niepodległości w Paryżu

Dźwięki muzyki Chopina, Paderewskiego oraz zaginionego do niedawna utworu Kurpińskiego zabrzmią 2 grudnia w Katedrze Św. Ludwika w Pałacu Inwalidów w Paryżu. Koncert pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy upamiętni stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Na scenie pojawią się artyści z Polski, Francji i Belgii wraz z zaproszonymi gośćmi – wśród nich wybitny chopinista Janusz Olejniczak, mezzosopranistka Kinga Borowska, tenor Maciej Kwaśnikowski, sopranistka Ana-Camelia Stefanescu, organista Philippe Brandeis, bas Jean Delobel, a także Chœur régional Vittoria d’Ile-de-France oraz Ensemble Vocal de l’Abbaye de la Cambre z Brukseli. Usłyszymy także najstarszą orkiestrę symfoniczną we Francji – Orchestre Pasdeloup, a wszystko to pod batutą Moniki Wolińskiej.

Zaginione dźwięki

W repertuarze znalazły się „Warszawianka” Karola Kurpińskiego, „Fantazja na tematy polskie” Fryderyka Chopina, „Polonez” Jerzego Maksymiuka, „Nocturne” Ignacego Jana Paderewskiego oraz Symfonia nr 1 „Chemin des Dames” na chór, orkiestrę i mezzosopran Jacquesa-Alphonse’a De Zeeganta do poematu, którego autorką jest Marguerite de Werszowec Rey. Prawdziwą gratką będzie wykonanie „Mszy na cztery głosy, chór i orkiestrę” Karola Kurpińskiego – do niedawna nieznanego utworu, którego oryginalny rękopis odnalazł podczas aukcji w renomowanym domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku Piotr Jegliński. O jego orkiestrację znalazca poprosił kompozytora Jacques-Alphonse’a De Zeeganta. – Byłem pod wrażeniem odkrycia i jakości tego oryginalnego utworu, który nigdy nie był grany, więc czułem się bardzo zaszczycony, gdy Piotr Jegliński zaproponował mi jego orkiestrację – przyznał kompozytor. 

Wybitni goście

Koncert zgromadzi reprezentantów elity środowisk politycznych i artystycznych, natomiast po jego zakończeniu, najważniejsi goście wezmą udział w bankiecie zorganizowanym przez Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej we Francji. W Ambasadzie będzie można również obejrzeć towarzyszącą wydarzeniu wystawę pt. „Armia Polska w I wojnie światowej i w walce o polskie granice” – prezentującą słynną Błękitną Armię generała Józefa Hallera.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Editions Spotkania założona przez Piotra Jeglińskiego, działacza opozycji demokratycznej czasów PRL, który po wyjeździe do Paryża w 1978 roku stworzył wydawnictwo „Editions Spotkania” wydające książki zakazane w PRL. Fundacja poprzez organizację wydarzeń kulturalnych i promocję polskiej kultury krzewi postawy patriotyczne, szczególnie w młodym pokoleniu Polaków. Współorganizatorem jest Musée de l’Armée (Muzeum Wojska), mające swą siedzibę w Pałacu Inwalidów w Paryżu.

Koncert został zorganizowany w ramach programu Polska Music oraz programu Polska 100, międzynarodowego programu kulturalnego realizowanego dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA 2017–2022.