Kontrast
Wielkość czcionki

Koncert symfoniczny z okazji 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego

Utwory najwybitniejszych światowych kompozytorów: Ignacego Jana Paderewskiego, Maurice’a Ravela czy George’a Gershwina zabrzmią 3 października w Teatrze Palladium. Koncert w wykonaniu znakomitych artystów wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Anny Duczmal – Mróz upamiętni setną rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego.

Solistami będą sopranistka Dominika Zamara oraz pianista Piotr Latoszyński. Dominika Zamara, która kształciła swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto w Weronie. Ukończyła także Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu. Od początku swojej kariery, czyli od 2008 r. koncertowała m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Korei Południowej, we Francji i Włoszech. We wrześniu 2013 roku zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey. Śpiewaczka na stałe mieszka we Włoszech.

orkiestra, skrzypkowie od tyłu

Piotr Latoszyński brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m. in. w: Hamamatsu International Piano Academy, Music Academy of the West Santa Barbara, Meisterkurs fuer Musik w Zurichu, w Międzynarodowym Kursie Pianistycznym w Krakowie, Konzertarbeitswochen w Goslar oraz Internationaler Mesiterkurs fuer Pianisten w Darmstadt. Ma za sobą występy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w kategorii trio fortepianowe.

Solistom towarzyszyć będzie Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, która od lat współpracuje z najwybitniejszymi wykonawcami polskimi i zagranicznymi, takimi jak Jon Lord (ex Deep Purple), Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Jacek Wójcicki, Michał Bajor, Ewa Bem i inni. Zespół obecnie liczy 52 muzyków. Orkiestrę poprowadzi Anna Duczmal-Mróz, która – co ciekawe – rozpoczęła edukację muzyczną jako… skrzypaczka! Jej talent dyrygencki objawił się podczas próby orkiestry studenckiej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze prowadzonej przez Eiji Oue, podczas której maestro zaproponował ochotnikom spróbowanie przejęcia pałeczki dyrygenckiej. Ów „konkurs” wygrała Anna Duczmal – Mróz, której prof. Oue – obdarowując ją swoją batutą – zaproponował studia dyrygenckie. Ukończyła je z wyróżnieniem, prowadząc swój koncert dyplomowy z orkiestrą NDR-Radiophilharmonie w Hanowerze. Po debiucie na festiwalu w Bad Kissingen została okrzyknięta przez niemiecką prasę sensacyjną dyrygentką. W 2000 roku założyła studencką orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester w Hanowerze, z którą koncertowała w Niemczech. Jej wykonanie Historii Żołnierza I. Strawińskiego spotkało się z tak wielkim uznaniem, że organizatorzy powtórzyli koncert. W roku 2003 debiutowała w Polsce, dyrygując Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od tego czasu koncertuje i nagrywa z tą orkiestrą.

Koncert w Teatrze Palladium rozpocznie się o godzinie 19, a wydarzenie jest objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.