Kontrast
Wielkość czcionki

Koncert z okazji podpisania Traktatu Wersalskiego w Teatrze Palladium

Podpisanie jednego z najważniejszych dokumentów najnowszej historii, Traktatu Wersalskiego, postanowiła uczcić Orkiestra Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Anny Duczmal Mróz. Wraz z solistą, wybitnym japońskim pianistą Takashi Yamamoto wystąpią 26 czerwca o godzinie 20:00 w warszawskim Teatrze Palladium.

Artyści wykonają utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów. Koncert otworzy „Bajka. Uwertura fantastyczna” Moniuszki. Następnie zostanie wykonana „Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13” napisana przez Fryderyka Chopina. Po przerwie na melomanów czekają dwa utwory Ignacego Paderewskiego: „Uwertura Es-dur na orkiestrę symfoniczną” i „Fantazja polska gis-moll op.19”.

Plakat Koncertu z okazji 99 rocznicy podpisania traktatu wersalskiego

Koncert poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz. Solista, Takashi Yamamoto, jest docenianym artystą na scenach światowych. W 2006 roku zdobył Srebrny Medal na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Gina Bachauer”, a rok wcześniej zajął ex aequo czwarte miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Z kolei Orkiestra Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy wielokrotnie koncertowała na znanych europejskich scenach. Tym razem pokaże się pod dyrekcją Anny Duczmal Mróz.

28 czerwca 1919 roku polska delegacja w składzie Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski złożyła podpisy pod Traktatem Wersalskim. Tym aktem zakończono I wojnę światową i wytyczono m.in. granicę zachodnią II Rzeczypospolitej Polskiej. Jak zapisano w ustawie sejmowej z 1 lipca 2009 roku, te podpisy „przypieczętowały powrót Polski na mapę Europy i świata”.

Zapraszamy wszystkich na te wyjątkowe upamiętnienie do warszawskiego Teatru Palladium. Wstęp na wydarzenie jest wolny, wystarczy pobrać bilety z internetu. Życzymy wspaniałych wrażeń!