Kontrast
Wielkość czcionki

Konkurs "Pełnoletni 1918/2018"

Pełnoletność to ogromny przełom w życiu każdego człowieka. Jednak jest jeden rok, gdy ta granica dorosłości splotła się z wielkimi wydarzeniami na arenie międzynarodowej, jak i z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Centrum Historii Zajezdnia zorganizowało konkurs, który ma przybliżyć współczesnej młodzieży postaci nastolatków urodzonych około 1900 roku.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Ich zadaniem jest przygotowanie skróconej biografii bohatera, urodzonego około 1900 roku, wywodzącego się z rodziny lub miejscowości (regionu) uczestnika. Organizatorom zależy, by opisywane osoby nie były powszechnie znane. Biografie powinny zawierać możliwie jak najwięcej informacji, daty urodzenia i śmierci bohatera, gdzie przebywał i co robił w 1918 roku, oraz jak dalej potoczyły się jego losy. Do zgłoszenia można dołączać zdjęcia, filmy lub zdigitalizowane dokumenty.

Plakat konkursu "Pełnoletni 1918/2018"

Jak zapisano w regulaminie: „celem konkursu jest zbudowanie międzypokoleniowej więzi pomiędzy osobami które w 2018 roku osiągną pełnoletność oraz tymi, którzy urodzili się w 1900 roku i w dorosłość wchodzili wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Młodzież z rocznika 2000 zostanie zaangażowana w poszukiwania źródłowe i tworzenie historycznych, cyfrowych portretów osób urodzonych 100 lat wcześniej, członków ich rodzin lub społeczności lokalnych”.

Prace należy dostarczyć do 15 czerwca 2018 r. Zostaną one poddane ocenie, a uroczyste rozdanie nagród nastąpi w listopadzie 2018 r. w Centrum Historii Zajezdnia. Podczas gali zaprezentowany zostanie dedykowany portal internetowy pełnoletni.zajezdnia.org. Regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie Centrum Historii Zajezdnia.