Kontrast
Wielkość czcionki

Konkurs „Postacie II RP na Dolnym Śląsku”

Dolnośląski Urząd Wojewódzki zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie. Szkoły ponadpodstawowe z Dolnego Śląska, które znajdą osoby, które żyły i działały w czasach II Rzeczpospolitej, mogą zmierzyć się z historią swojego powiatu. Na wszystkie szkoły czekają nagrody. Więcej informacji dostępnych jest na stronie ocalamy.pl.

Postacie II RP na Dolnym Śląsku

Dolnośląski Urząd Wojewódzki zaprasza do udziału w konkursie realizowanym w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Udział mogą wziąć wszystkie szkoły ponadpodstawowe z Dolnego Śląska, jednak każda szkoła może zgłosić tylko jedną postać.

Zadanie konkursowe polega na odszukaniu osób, które żyły i działały w czasach II Rzeczpospolitej i były związane z powiatem, w którym znajduje się szkoła. Nie jest ważny ich zawód – mogą to być zarówno uczestnicy walk o niepodległość Polski, żołnierze II wojny światowej, naukowcy, nauczyciele, prawnicy, lekarze, politycy, działacze społeczni, artyści itd. Ważne, że ich życie, praca lub miejsce pochówku znajduje się w powiecie, gdzie znajduje się szkoła.

Plakat konkursowy

Zgłoszenia konkursowe

Do 28 października 2021 organizatorzy czekają na zgłoszenia szkół. Na adres ocalamy@duw.pl trzeba wysłać maila z informacją, o chęci wzięcia udziału w projekcie, nazwą i adresem szkoły, wskazaniem osoby kontaktowej do projektu i – jeśli jest już znana – opisywaną postacią. Następnie dla zgłoszonych szkół wraz z Instytutem Pamięci Narodowej zostanie zorganizowane krótkie szkolenie jak znaleźć osobę z II RP na swoim powiecie i jak szukać o niej informacji.

W ramach zadania należy zebrać jak najwięcej informacji o danym bohaterze. Można spróbować znaleźć jego lub jej rodzinę i znajomych, poprosić o przybliżenie postaci, zrobić wywiad, poszukać informacji w książkach, czy w lokalnej prasie. Na podstawie zebranego materiału należy przygotować pracę przybliżającą daną postać, w dowolnej formie. Może to być komiks, plakat, film, prezentacja multimedialna, nagrany występ, obraz, artykuł, słuchowisko, recytacja, napisana krótka biografia, kolaż zdjęć itp. Ważne, aby praca konkursowa zawierała w sobie biografię lub opis danej postaci – samo przedstawienie graficzne nie wystarczy. Te prace należy dostarczyć do organizatora do 26 listopada 2021 roku.

Każda szkoła, która weźmie udział w konkursie, zostanie nagrodzona. Organizatorzy nie zakładają rywalizacji, a każda ze szkół otrzyma ten sam pakiet nagród. Nagrody zostaną przekazane szkołom w formie książek, gier planszowych, komiksów itp. do przekazania bibliotece oraz do nagrodzenia uczniów biorących udział w projekcie wedle uznania dyrekcji. Każdy zaprezentowany biogram zostanie umieszczony na stronie ocalamy.pl w specjalnie zaprojektowanej zakładce.

Konkurs sfinansowano ze środków Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.