Kontrast
Wielkość czcionki

"Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny" - premiera wyjątkowego filmu

Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na premierę filmu „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny”. Polsko-litewski dokument biograficzny opowiada o bohaterze narodowym, którego 100. rocznica śmierci w 1917 roku zgromadziła tysiące Polaków na całym świecie, co stało się rozpoznawalnym symbolem ambicji niepodległościowych narodu. Premiera w środę 10 listopada 2021 o godzinie 21:00 na antenie TVP1, a powtórki dzień później na antenach m.in. TVP Dokument o 21:10 i TVP2 o 21:55.

Tadeusz Kościuszko – bohater narodowy

Tadeusz Kościuszko to polski i amerykański bohater narodowy. Dzięki pomnikom i nazwom geograficznym nadawanym na jego cześć jest postacią rozpoznawalną  na arenie międzynarodowej – tak było też na początku XX wieku. Dlatego, gdy w 1917 roku przypadła setna rocznica jego śmierci, obchodzono ją na całym świecie. Zbiegło się to z sytuacją na frontach I wojny światowej. Polacy, biorąc udział w różnych formach upamiętnienia swojego bohatera, uczynili z niego – po stu latach! – symbol ambicji niepodległościowych narodów środkowej Europy, czytelnym od Ameryki po Australię. Komitety obchodów roku kościuszkowskiego powstały w Londynie, Paryżu, Kijowie, Pradze i w Stanach Zjednoczonych. 

Skala przedsięwzięcia była niespotykana. Na ziemiach Królestwa Polskiego lokalne wspólnoty ufundowały aż 27 pomników. Społecznym wysiłkiem usypano 18 kopców i postawiono 23 krzyże. Można powiedzieć, że energia społeczna wyzwolona wokół postaci Kościuszki wywołała efekt kuli śniegowej dla Polaków rozproszonych w różnych krajach i przyczyniła się do faktu, że rok później mogli cieszyć się z niepodległego kraju. Nazwiska z lokalnych komitetów kopcowych i pomnikowych można potem odnaleźć w samorządzie, gospodarce i szkolnictwie Niepodległej, jak i wśród bohaterek i bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.

pomnik kościuszki na koniu

Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny

Postać bohatera filmu „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny” inspirowała twórców na całym świecie. W różnych regionach świata powstawały dzieła sztuki i utwory literackie, które czerpały wątki z jego biografii. Jednym z tych utworów były „Rozkosze Nadziei” Campbella.

„Pięć lat po Rzezi Pragi i upadku powstania kościuszkowskiego szkocki poeta Thomas Campbell (1777-1844) napisał swoje opus magnum – „The Pleasures of Hope” (po polsku ). Fragment poświęcony upadkowi Rzeczypospolitej błyskawicznie zyskał na popularności – niczym singiel promujący cały utwór Szkota. Ostatni wers: „And Freedom shrieked—as Kosciusko fell! ” / „Wrzasnęła nasza Wolność – kiedy Kościuszko padł!” trafiła na pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie przy Lafayette Square, wzniesiony w 1910 roku według projektu Antoniego Popiela. Thomas Campbell pozostał wiernym przyjacielem Polski przez całe życie. W 1832 roku założył Literary Association of the Friends of Poland (Stowarzyszenie Literackie Przyjaciół Polski), dzięki któremu sprawa polska po powstaniu listopadowym zyskała rzesze orędowniczek i orędowników” – mówi reżyser dokumentu. Ten wyjątkowy utwór można zobaczyć poniżej:

Polsko-litewski dokument biograficzny „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny”

Film „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny” ukazuje biografię Tadeusza Kościuszki w dynamicznym skrócie. Dokument trwa nieco ponad 50 minut. Sceny kręcono w Polsce, na Litwie, w Belgii, na Białorusi i w Stanach Zjednoczonych. Premiera będzie miała miejsce w środę 10 listopada 2021 o godzinie 21:00 na antenie TVP1, a powtórki dzień później na antenach m.in. TVP Dokument o 21:10 i TVP2 o 21:55.

W filmie wystąpili:

  • prof. Richard Butterwick
  • prof. Jarosław Czubaty
  • prof. Michał Kopczyński
  • prof. James Pula
  • prof. Valdas Rakutis
  • prof. Łukasz Święcicki
  • płk Linas Idzelis
  • ppor. dr Paweł Makowiec
  • Giedrimas Jeglinskas
  • Elżbieta Szyłobryt
  • Eduardas Brusokas

Scenariusz i reżyseria: Piotr Kornobis
Zdjęcia: Tomasz Woźniczka
Montaż: Piotr Krygiel

narysowany portret kościuszki

Projekt zrealizowano w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Film powstał przy zaangażowaniu finansowym Polskiej Fundacji Narodowej.