Kontrast
Wielkość czcionki

„Listy Milenijne” - nowa publikacja Centrum Historii Zajezdnia

„Listy Milenijne” autorstwa dr. hab. Wojciecha Kucharskiego to nowa książka na księgarskich półkach. W 55. rocznicę „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim” pojawiło się wydawnictwo, które jest opracowaniem naukowym projektu badawczego pt. „Listy Milenijne”. Z tej okazji na profilu FB Centrum Historii Zajezdnia można obejrzeć okolicznościową debatę.

Książka „Listy Milenijne”

W książce „Listy Milenijne” przedstawiono wyniki szeroko zakrojonych badań obejmujących kwerendy w ponad 30 krajach świata, krytyczne opracowanie i tłumaczenie na język polski wszystkich zaproszeń na obchody Millenium Chrztu Polski, wystosowanych przez polskich biskupów podczas Soboru Watykańskiego II, do 65 episkopatów całego świata, papieża i innych chrześcijańskich hierarchów. Autor zidentyfikował 16 listów skierowanych do indywidualnych adresatów (w tym do papieża Pawła VI oraz biskupów Anglii, Austrii, Belgii, Francji, Irlandii, Kanady, Hiszpanii, Niemiec, Libanu, Szkocji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Włoch oraz do Światowej Rady Kościołów w Genewie i Patriarchy Atenagorasa) oraz pięć szablonów w języku angielskim, francuskim w dwóch wariantach, hiszpańskim i polskim, które wysłano do pozostałych odbiorców.

Fotografia przedstawia granatową okładkę książki zatytułowanej "Listy Milenijne" autorstwa Wojciecha Kucharskiego. W tle znajduje się biała obwoluta książki

Wśród listów znalazło się też słynne „Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dzięki porównaniu jego przesłania z pozostałymi listami można znacznie lepiej zrozumieć jego przełomowy charakter i znaczenie w szeroko pojmowanym procesie pojednania europejskiego. Wojciech Kucharski ustala kim byli autorzy listów i analizuje ich treść oraz sposób w jaki odbierano nadesłane dokumenty w krajach, do których zostały skierowane; nakreśla szerszy kontekst jednego z największych w historii Polski przedsięwzięć dyplomacji publicznej, co pozwala spojrzeć szerzej na idee przyświecające obchodom milenijnym i ich uniwersalny charakter.

Debata online

Premierze książki towarzyszyła debata online poświęcona obchodom 55. rocznicy wystosowania orędzia biskupów. Orędzie podpisało 34 polskich biskupów, m.in. kardynał Stefan Wyszyński i arcybiskup Karol Wojtyła, podczas obrad II soboru watykańskiego 18 listopada 1965 roku. Autorem i inicjatorem listu był przyszły arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek.

W spotkaniu transmitowanym za pośrednictwem stron Facebook oraz YouTube udział wzięli: autor publikacji dr hab. Wojciech Kucharski, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Marek Mutor, dr Rafał Dutkiewicz oraz Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski. Filmy z debaty są dostępne dla słuchaczy. Informacje o kolejnych spotkaniach zostaną ogłoszone na stronie Centrum Historii Zajezdnia.

baner debaty

Projekt „Listy Milenijne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.