Kontrast
Wielkość czcionki

„Mecz kaszubski” na 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem

100. rocznicę Zaślubin Polski z morzem można świętować także na sportowo! 14 lutego w Ergo Arenie, zgodnie z wieloletnią tradycją, rozegrany zostanie „Kaszubski Mecz”. Na trybunach zasiądą uczniowie w ramach finału konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”, który w tym roku nawiązywał do obrazu Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem”. Biuro Programu „Niepodległa” włącza się w świętowanie – dla kibiców przygotowano biało-czerwoną kartoniadę.

Kaszubski mecz

„Kaszubski Mecz” zostanie rozegrany już po raz piąty. Od rozgrywek 2015/16, raz w sezonie, Ergo Arena wypełnia się tysiącami uczniów uczącymi się języka kaszubskiego. Przyjeżdżają oni do hali na granicy Gdańska i Sopotu  w ramach finału konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”. Autorami inicjatywy są: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz kluby spod znaku Trefla.

baner meczu z informacjami, logotypami dwóch klubów i motywami z kaszubskiego haftu

W tym roku tematyka konkursu nawiązywała do wydarzeń z 1920 roku – powrotu Pomorza w granice niepodległej Polski i aktu zaślubin generała Hallera z Bałtykiem 10 lutego. Młodzi artyści z pomocą kredek, pasteli, akwareli, farb czy ołówków interpretowali te historyczne wydarzenia. Finał konkursu zaplanowano podczas meczu siatkówki mężczyzn: Trefl Gdańsk – Cuprum Lublin, 14 lutego, w Ergo Arenie.

Kaszubskie raz, dwa, trzy!

Oprawa meczu będzie uhonorowaniem lokalnych tradycji. Pojawią się elementy nie tylko kaszubskie, żółto-czarne, ale także polskie, biało-czerwone. Obok boiska będzie można zapoznać się z kaszubskim rękodziełem i nauczyć się kaszubskiego alfabetu. Odbicia piłki „raz, dwa, trzy” będą liczone po kaszubsku. Wydarzenie dodatkowo uświetnią m.in. występy lokalnych chórów.

dziewczyny w strojach regionalnych idące po belce nad falami morza, którym pomagają stojący w wodzie rybacy w specjalnych strojach

Dziewczęta w strojach kaszubskich przybyłe łodziami na uroczystości rocznicowe zaślubin Polski z morzem w lutym 1938. Zbiory NAC online.

Początek meczu w piątek 14 lutego o godz. 17:30. Mecz kaszubski to jedyne takie wydarzenie na Pomorzu, łączące sport na najwyższym poziomie z promowaniem regionu. Organizatorzy serdecznie zapraszają do kibicowania drużynie Michała Winiarskiego i poznawania lokalnej kultury.

W duchu Niepodległej razem świętujmy 100-lecie zaślubin Polski z morzem!