Kontrast
Wielkość czcionki

Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie

Jeszcze tylko przez dwa tygodnie Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wystawę zatytułowaną Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, prezentującą dokonania najważniejszych twórców polskiej sztuki awangardowej, której stulecie pojawienia się w naszym kraju obchodzimy w tym roku.

Tytus Czyżewski (1880–1945), "Zbójnik", akwarela, gwasz, papier, fot. Piotr Ligier © Muzeum Narodowe w Warszawie

Tytus Czyżewski (1880–1945), „Zbójnik”, akwarela, gwasz, papier, fot. Piotr Ligier © Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa prezentuje unikatowy zbiór prac polskich awangardystów. Wszystkie dzieła wykonane zostały na papierze – są to rysunki, grafiki, fotogramy, fotomontaże. Ta właśnie forma prac jest tym, co wpływa na wyjątkowość wystawy. Ze względu na specyfikę materiału jakim jest papier, jego wrażliwość na działanie światła, na dzieła nałożone są liczne obostrzenia konserwatorskie, sprawiające, że prace pokazywane są szerszej publiczności bardzo rzadko. Można zatem powiedzieć, że wystawa daje unikatową możliwość zobaczenia aż tylu wyjątkowych prac naraz.

Ekspozycja przywołuje twórczość najważniejszych artystów okresu II Rzeczpospolitej, którzy, w obliczu dziejowych przełomów, i w czasie formowania się nowego państwa, tworzyli nową sztukę. Życie artystyczne koncentrowało się wówczas wokół największych ośrodków miejskich: Warszawy, Krakowa, Lwowa, Poznania i Łodzi.

Na wystawie zobaczyć można prace twórców takich jak Leon Chwistek, Tytus Czyżewski, Andrzej Pronaszko, Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Władysław Strzemiński, ale także, co najistotniejsze, zorientować się we wzajemnych powiązaniach pomiędzy artystami i wpływach zachodzących między poszczególnymi ich dziełami.

Stanisław Kubicki (1889–1942), "Wieża Babel II (wersja b)" , fot. Piotr Ligier © Muzeum Narodowe w Warszawie

Stanisław Kubicki (1889–1942), „Wieża Babel II (wersja b)” , fot. Piotr Ligier © Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawę oglądać można do 21 stycznia roku 2018.
Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce, będącego częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.