Kontrast
Wielkość czcionki

Mobilne Muzeum Multimedialne rusza w trasę

Nowoczesne technologie otwierają przed nami nowe możliwości w wielu dziedzinach życia. Projekt Mobilne Muzeum Multimedialne, prezentujący historię Polski za pomocą ekranów dotykowych i hologramów, jest jednym z tego dowodów. Już dziś, o godzinie 15:00, przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, Prezydent RP Andrzej Duda dokona uroczystego otwarcia samochodu z wystawą, który następnie ruszy w trasę po polskich drogach.

Mobilne Muzeum Multimedialne pozwoli każdemu na spotkanie z historią Polski, opowiadając o budowaniu nowoczesnej Polski, która odradzała się po 123 latach niewoli. Ekspozycja ukaże szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, zabierając widza w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: kulturalnej, sportowej, gospodarczej, społecznej, czy kształtowania krajobrazu. Wiele miejsca zostanie poświęcone wybitnym Polakom, rodzimym wynalazkom. Całości dopełni prezentacja biografii sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa.

ciężarówka na drodze, na obrazek nałożone logo inicjatywy

Mobilne Muzeum Multimedialne
Zdjęcie ze strony prezydent.pl

Całe wnętrze samochodu jest wręcz naszpikowane nowoczesną technologią. Dzięki kioskom informacyjnym z dotykowymi ekranami każdy będzie mógł wybrać najbardziej interesującą dla siebie ścieżkę tematyczną i rozwinąć informacje według własnej koncepcji. Specjalny stół interaktywny przybliży dokonania wybranych postaci i wydarzenia, które znacząco wpłynęły na budowanie niepodległej Polski. Holograficzne urządzenia pozwolą zobaczyć niezwykłe trójwymiarowe obrazy. W piramidzie będzie można znaleźć m.in. symbole polskiej tożsamości narodowej, a w holoboxie poznać m.in. osiągnięcia polskiego wzornictwa.

Zaproszenie do zwiedzania skierowane jest do wszystkich, niezależnie od wieku, bo każdy znajdzie coś dla siebie. Dopełnieniem ekspozycji jest plenerowa gra planszowa, której uczestnicy wcielą się w rolę reporterów. W ten sposób odkrywają ciekawe aspekty życia codziennego z dwudziestolecia międzywojennego. Zwiedzenie wystawy zajmie ok. 20 minut, a gra zewnętrzna ok. 20–30 minut.

Po otwarciu muzeum ruszy w trasę, podczas której odwiedzi 56 miejscowości we wszystkich województwach. Pierwsi zwiedzający będą mogli je odwiedzić w czwartek, 21.06, w godzinach 15:00-20:00 i w piątek, 22.06, w godz. 10.00-16.00 przy Krakowskim Przedmieściu. Mobilne Muzeum Multimedialne powstało z okazji Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski z inicjatywy Prezydenta RP.