Kontrast
Wielkość czcionki

Moniuszko, Chopin, Lutosławski i Górecki - koncert na trzydziestą rocznicę wyborów 4 czerwca

4 czerwca to kolejna wyjątkowa data w historii naszego kraju. Trzydzieści lat temu właśnie tego dnia Polacy zagłosowali w częściowo wolnych wyborach za zmianą, za solidarnością i za upadkiem komunistycznego reżimu. Tego dnia – jak pisał prof. Antoni Dudek – „miliony Polaków zadały przy pomocy kartki wyborczej śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze”. W 30 rocznicę czerwcowych wyborów w Teatrze Wielkim odbędzie się uroczysty koncert – w repertuarze znajdą się wybitne kompozycje rodzimych muzyków.

Wybory z 4 czerwca 1989 roku to w najnowszej historii Polski moment przełomowy. Nasi rodacy nie tylko z odwagą i zdecydowaniem opowiedzieli się za końcem komunizmu, ale także dali sygnał innym państwom pod radzieckim jarzmem, że zmiany są możliwe. Ten fenomen to także efekt wielowiekowych polskich tradycji walk o niepodległość i o własny suwerenny kraj. Polacy tracili miejsce na mapie, ale nie tracili ducha.

Sto lat po odzyskaniu niepodległości i trzydzieści lat po obaleniu komunizmu nie tylko czcimy pamięć bohaterów, lecz także czerpiąc z ich doświadczeń budujemy niepodległe społeczeństwo we własnym, wzniesionym z gruzów kraju. Co ważne, także poprzez kulturę i sztukę odwołujemy się do przeszłości, kształtując teraźniejszość i tworząc fundamenty przyszłości. Nasz kraj jest dziś integralną częścią europejskiej kultury, nasi twórcy są znani i doceniani za granicą, dlatego też koncert w Teatrze Wielkim, z repertuarem złożonym z utworów naszych najwybitniejszych kompozytorów będzie pięknym akcentem wieńczącym obchody trzydziestej rocznicy czerwca ’89.

W Teatrze Wielkim usłyszymy takie dzieła jak fragmenty opery „Halka” Stanisława Moniuszki, jedna z fantazji Fryderyka Chopina, suita Witolda Lutosławskiego czy też tańce Henryka Góreckiego. Wszystko to wykona Sinfonia Varsovia, pod batutą Michała Klauzy – dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, od 2016 roku gościnnego dyrygenta Teatru Bolszoj w Moskwie. W 2019 roku Klauza w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej przygotował i poprowadził premierę wystawionej po raz pierwszy w Polsce,opery Billy Budd Brittena.

Solistą koncertu będzie zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino oraz zdobywca wszystkich nagród specjalnych: publiczności, krytyków muzycznych oraz za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą – Łukasz Krupiński.

czarno-białe zdjęcie artysty

Na koncert zaproszeni zostali przedstawiciele Rządu i Parlamentu oraz Prezydent RP, wszyscy byli prezydenci i premierzy, a także członkowie korpusu dyplomatycznego.