Kontrast
Wielkość czcionki

Muzyczne retro kino pod chmurką w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

„Niepodległa. Miejsce spotkań” i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zapraszają na drugi sezon pokazów kina pod chmurką. Po raz drugi odrestaurowane cyfrowo przedwojenne filmy zagoszczą w ogródku pawilonu kulturalnego. Co tydzień widzowie będą mogli obejrzeć przedwojenne kino dźwiękowe oraz filmy nieme, którym towarzyszyć będzie specjalnie napisana do nich muzyka. Seanse przeniosą publiczność w przeszłość: na bal, do pałacowych sal czy na scenę teatralną z dwudziestolecia międzywojennego. Do tańca zapraszać będą największe polskie gwiazdy tamtych lat: Pola Negri, Jadwiga Smosarska, Nora Ney czy Ina Benita. Będzie komediowo, melodramatycznie i awangardowo.

Kino po zachodzie słońca

Pierwszy seans retro kina odbędzie się 11 lipca 2020, tuż po zachodzie słońca. Pola Negri zatańczy w filmie „Bestia/The Polish dancer”. Pokaz poprzedzi krótka prelekcja specjalisty FINA, który zdradzi historię pracy nad restauracją filmu oraz kilka sekretów tego tajemniczego obrazu. Dodatkowo widzowie będą mogli obejrzeć i porównać film z awangardowym reportażem dokumentalnym z 1932 roku „Dziś mamy bal”, który prezentuje historię przygotowań do Balu Młodej Architektury.

baner złożony z 3 kobiet z 3 filmów na 3 kadrach

 

Kalendarz pokazów 2020:

  • 18.07.2020, 21:00 – „Bestia/The Polish dancer” (reż. Aleksander Hertz); „Dziś mamy bal” (reż. Tadeusz Kowalski, Jerzy Zarzycki)
  • 25.07.2020, 21:00 – „Księżna Łowicka” (reż. Janusz Warnecki, Mieczysław Krawicz)
  • 08.08.2020, 20:30 – „Dwie Joasie” (reż. Mieczysław Krawicz)
  • 22.08.2020, 20:30 – „Dziewczyna szuka miłości” (reż. Romuald Gantkowski)
  • 29.08.2020, 20:30 – „Córka generała Pankratowa” (reż. Mieczysław Znamierowski)
  • 05.09.2020, 20:00 – „Doktór Murek” (reż. Juliusz Gardan)
  • 12.09.2020, 20:00 – „Ludzie bez jutra” (reż. Aleksander Hertz, muz. współczesna Szamburski, Wypych, Zakrocki)

Darmowe kino letnie w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

Pokazy zostaną zorganizowane w kawiarnianym ogródku „Niepodległa. Miejsce spotkań”. Pawilon kulturalny znajduje się w Łazienkach Królewskich (przy al. Ujazdowskich 4, wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym). „Niepodległa. Miejsce spotkań” to przestrzeń, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w różnych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Wstęp na wszystkie pokazy muzycznego retro kina jest bezpłatny. Widzowie powinni pamiętać o obowiązujących ograniczeniach zapewniających wszystkim bezpieczeństwo w związku z epidemią koronawirusa.

w ciemności na ekranie w plenerze wyświetlany filn, przed ekranem rzędy publiczności

Widzowie retro kina pod chmurką w ogródku „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w 2019 roku.
Fot. BPN.

Przedwojenne produkcje w projekcie „Nitrofilm”

Na cykl muzycznego retro kina Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wspólnie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Przedwojenne produkcje umilające letnie wieczory pochodzą z projektu Nitrofilm, w ramach którego FINA wyszukuje w archiwach kopie filmowe najstarszej generacji, zapisane na taśmach nitro. Te najcenniejsze zbiory zostają poddane digitalizacji i kompleksowej rekonstrukcji cyfrowej, dzięki czemu znów mogą cieszyć widzów. Wyjątkowe materiały można znaleźć w Repozytorium Cyfrowym FINA, a także na stronie Nitrofilm.pl. Koneserzy międzywojennego kina znajdą tam informacje o polskich produkcjach okresu międzywojnia, archiwalne recenzje, anegdoty, fotosy, zwiastuny filmowe i wiele ciekawostek. Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zapraszamy do poznawania wyjątkowego klimatu międzywojennych filmów!