Kontrast
Wielkość czcionki

Muzyka Niezależności w Kijowie

Rok 2018 to w historii zarówno Polski, jak i Ukrainy rok wyjątkowy. Świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania niepodległego państwa ukraińskiego. Dla podkreślenia partnerstwa i bliskości obu krajów w Kijowie rocznica zostanie uczczona wyjątkowym projektem muzycznym. Trzy koncerty z cyklu „Muzyka Niezależności” mają połączyć polską i ukraińską muzykę współczesną. 

Pierwszym koncertem w ramach projektu, jednocześnie inaugurującym 29. Międzynarodowego Festiwal „Kyiv Music Fest”, było wykonanie „Credo na 5 głosów solowych, chór chłopięcy, chór mieszany i orkiestrę” Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą samego kompozytora. Wykonawcami byli artyści zarówno polscy, jak i ukraińscy. Wystąpili ssoliści: Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski, Robert Jezierski oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Narodowy Chór Ukrainy „Dumka” oraz Chór Chłopięcy „Dzwoneczek”.

orkiestra, skrzypkowie od tyłu

Drugi koncert w ramach projektu „Muzyka Niezależności” odbędzie się 31 października i przeniesie nas w nieco inne rejony. W Sali Organowej kościoła pod wezwaniem Św. Mikołaja w Kijowie zabrzmią utwory a cappella Henryka Mikołaja Góreckiego i Wałentyna Sylwestrowa w wykonaniu Narodowego Chóru Ukrainy „Dumka”. Obaj kompozytorzy to uznani twórcy muzyki religijnej. Wygląda na to, że po raz pierwszy ich utwory zostaną wykonane podczas jednego występu. Zarówno Górecki jak i Sylwestrow zaczynali od awangardowych kompozycji, by później skierować się w stronę skal modalnych i prostych, surowych harmonii. Obaj czerpali także z rodzimych tradycji – Górecki inspirował się pieśniami ludowymi m.in. ze Śląska i Podhala, a także polskimi utworami kościelnymi, Sylwestrow z kolei muzyką cerkiewną i unicką. 

Ostatni koncert z cyklu, 4 grudnia, to już muzyka na orkiestrę symfoniczną i ukłon w stronę urodzonego na Ukrainie wybitnego polskiego pianisty, kompozytora i polityka, Ignacego Jana Paderewskiego. Usłyszymy jego Symfonię h-moll op. 24 „Polonia”, a także kompozycje symfoniczne Anny Hawrylec i Ihora Szczerbakowa. Na fortepianie zagra József Örmény z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy.

Ignacy Jan Paderewski

Organizatorami wydarzenia są Roman Rewakowicz i Fundacja „Pro Musica Viva”,

Współorganizatorami – Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Kijowie Narodowy Związek Kompozytorów Ukrainy, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Narodowy Chór Ukrainy „Dumka”, Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach  Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.