Kontrast
Wielkość czcionki

„Niepodległa” dla podróżnych - wystawa „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”

Miliony pasażerów z kraju i z zagranicy, podróżujących przez warszawskie Lotnisko Chopina dowie się o najpiękniejszych polskich zabytkach, dzięki wystawie zorganizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”. Wystawa zatytułowana „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” pokaże różnorodność i bogactwo polskiego dziedzictwa kulturowego przez pryzmat obiektów o statusie Pomnika Historii – miejsc szczególnie istotnych dla kształtowania się polskiej historii, tradycji i kultury.

Sztuka na lotnisku Chopina

Sukces „Polskiego albumu rodzinnego”, ubiegłorocznej wystawy prezentowanej w przestrzeni Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie – największego portu komunikacyjnego w Polsce, odwiedzanego przez blisko 18 mln pasażerów rocznie – świadczy o ogromnej sile oddziaływania sztuki i chęci podróżnych do poszerzania swoich horyzontów. Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” oraz dzięki mecenatowi PKN Orlen SA sprawia, że Polska i jej Pomniki Historii są promowane w niespotykany dotąd sposób.

fotografia kolorowa przedstawiająca zamek w Kórniku

Zespół zamkowo-parkowy w Kórniku

Pomniki Historii to 105 zabytków nieruchomych o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury. Są świadectwem wielokulturowości, zamiłowania do sztuki i dobrego smaku, opowiadają o różnych obliczach polskiej tożsamości, wskazują na ciągłość polskiej kultury, która przetrwała pomimo burzliwych dziejów kraju.

– W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości prezentujemy bogaty zbiór zabytków z całej Polski. Ta wystawa to pięknie zilustrowana opowieść o polskiej historii, kulturze i tożsamości – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Zależało nam również na tym, by przybliżyć te zabytki i w nowoczesny sposób zachęcić do odkrywania polskiego dziedzictwa – dodaje dyrektor Kowalski. 

Tyniec - zespół opactwa benedyktynów, opactwo na skarpie nad woda

Tyniec – zespół opactwa benedyktynów

Wystawa zostanie otwarta 8 października. Dzięki gościnności Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” wielkoformatowe wydruki fotografii, opatrzone eksperckim komentarzem, towarzyszą pasażerom na każdym etapie podróży: od stacji kolejowej, przez terminal odlotów po halę odbioru bagaży i przylotów. Główna część wystawy znajduje się za strefą kontroli bezpieczeństwa, gdzie pasażerowie oczekują na swój lot. 

zdjęcie przedstawia mężczyznę montującego wystawę na filarach w hali portu lotniczego na Okęciu

Wystawa będzie eksponowana do końca sierpnia 2020 roku. Ekspozycja będzie składała się z dwóch części – pierwsza pokaże 53 Pomniki Historii, a w marcu przyszłego roku pokażemy pozostałe 52 Pomniki. Katalog wystawy dostępny jest online dla każdego, do pobrania tutaj:

„Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” – katalog do pobrania

Ekspozycja sfinansowana została za środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszy przekazanych przez Mecenasa Wystawy – PKN Orlen SA. Wystawa otrzymała ponadto Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

logo orlenu i dopisek: Mecenas Wystawy Najcenniejsze Dziedzictwo. Odkryj nasze pomniki historii"